Tipy na víkend

24. únor 2006

Masopustní akce, naturistická párty, Festival otrlého diváka, nebo výstava kuriozit z muzejních depozitářů - to je jen zlomek akcí, které vám nabízíme v Tipech na víkend. Takže nelenošte doma u televize, ale vydejte se za zábavou, kulturou, nebo sportovními akcemi. Ať se vám víkend vydaří!

Masopustní reje jsou v plném proudu, takže začneme pozvánkami právě na masopustní akce:

O víkendu ovládne třetí pražský obvod tradiční Žižkovský masopust největší pouliční mejdan letošní zimy. Čeká vás pestrá směs hudby, divadla, maškarního reje a chybět nebude ani hojnost jídla a pití. V sobotu bude v Paláci Akropolis od 14 hodin rozdováděné odpoledne pro děti a večer od 19 hodin maškarní rej, na kterém vystoupí Ivan Mládek & Banjo Band i jejich populární revivaloví následovníci z Děda Mládek IIlegal Bandu. V neděli si nenechte ujít "Radniční vařenici" v hospodě U vystřelenýho oka, kde pro Vás budou od pravého poledne připravovat vyhlášené delikatesy žižkovští úředníci.

A ze Žižkova se přes Prahu vypravíme na masopust do Hostivaře. V sobotu tam vypukne masopustní veselí v Toulcově dvoře. Masky se v areálu začnou scházet po poledni. Následovat bude průvod starou Hostivaří, který začne přibližně před 14 hodinou.

Také do Chebu můžete vyrazit na masopust. Masopustní férie tam propukne v sobotu po poledni. Sraz masek je ve 12.30 u Západočeského divadla. Za zvuků kapely vyrazí masopustní průvod masek na svoji cestu starým městem ve 13.00. Po celou cestu je maskám dovoleno tropit různá alotria, tak jak je v tomto čase běžné. Na nádvoří a v mázhausu muzea budou na všechny masky, ale i na ty, kteří se přijdou jen podívat, čekat lahůdky masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, lahůdky vepřových hodů, nápoje všeho druhu, kolik kdo jen ráčí. O veselou zábavu se postarají nejen masopustní masky, ale také muzika v podání skupiny Kartáč.

Veselý průvod plný nápaditých masek s harmonikářem i flašinetářem, reminiscenci tradic a zvyků, které k masopustu patří to vše nabídne v sobotu odpoledne Velký plzeňský masopust na statku Lüftnerka. Průvod vyjde ve 14 hodin od 7. ZŠ v sídlišti Vinice. Zajímavou novinkou bude ochutnávka koblih podle receptur našich prababiček. Po Kilometrovce dojde průvod ke Kalikovskému mlýnu, kde bude kolem půl čtvrté vhozen do vody hořící Bakchus. Jeho utopení v pohanských dobách symbolizovalo rozchod se zimou. Před rozpuštěním průvodu budou ještě vyhodnoceny a oceněny nejnápaditější a nejrozpustilejší masky.

Tradiční masopustní veselí ovládne v sobotu od 11 hodin štramberské náměstí. Návštěvníci městečka pod Trúbou se mohou těšit na průvod masopustních masek, lidovou hudbu nebo soutěž v pojídání jitrnic.

Také Beroun v sobotu oslaví masopust. Na tuto tradici se podařilo navázat v roce 2000 a od té doby se tam koná každoročně. Masopustní průvod vyrazí od pivovaru už v půl deváté ráno průvodem od pivovaru. Masky pak dorazí na Husovo náměstí.

A teď trochu z jiného soudku: Naturistická párty najdete v sobotu od 18 do 24 hodin v libereckém aquaparku. Pokud jste přeci jen stydlivější, pak vězte, že první dvě hodiny jsou tolerováni i milovníci mokrého oděvu. N-párty se ponese v duchu masopustního reje. Chybět nebude kapela, ani soutěž o nejvtipnější masku a pomalované tělo.

V pražském kině Aero můžete ještě o víkendu navštívit Festival otrlého diváka. Nabídne to nejatraktivnější, takže se bude stejně jako loni opět u čeho bát, čemu se smát, čemu se divit a hlavně nad čím přemýšlet. Hororovou sobotu v podvečer zahájí Nispelův tři roky starý snímek Texaský masakr motorovou pilou. Uveden bude i film nazvaný 3:15 zemřeš režiséra Andrewa Douglase. V neděli pak můžete shlédnout snímky Nekromantik a Červi.

V Ústí nad Labem se o víkendu uskuteční celostátní soutěž amatérských filmařů Střekovská kamera. Porota a diváci uvidí v pátek večer a v sobotu 35 snímků. Soutěž je veřejná. Diváci uvidí dokumentární i hrané filmy. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v sobotu ve 20:00 v Corsu.

Ukázat to nejzajímavější z experimentálního divadla a pomoci umělcům dostat jejich představení na scény v regionech je cílem přehlídky Malá inventura. Festival můžete ještě o víkendu navštívit v šesti pražských divadlech. Jednotlivé projekty se představí v divadlech Archa, Nablízko, v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí, v Universálním prostoru NoD a v Duncan Centru. Program přehlídky Malá inventura je k dispozici na internetových stránkách www.malainventura.cz.

Festivalem Boučkova Jaroměř ožije v sobotu Boučkovo loutkové divadlo a městské divadlo v Jaroměři. 24. ročník festivalu amatérských loutkových divadel, který se uskuteční ve znamení 85. výročí založení místního loutkářského souboru, přinese podle principála souboru BOĎI Jaroměř Romana Bauera šest představení.

Korespondenci Wolfganga Amadea Mozarta a jeho otce Leopolda oživuje nový program Originálního hudebního divadla Praha. Bude mít v pátek premiéru na Bertramce, kde Mozart pobýval a kde je jeho muzeum. Poté by jeho protagonisté chtěli pořad uvádět především při hostováních v českých městech.

Neoklasicistní baletní variaci Maškaráda nastudoval soubor baletu Moravského divadla v Olomouci. Premiéru uvede poprvé v pátek. Autorem libreta je choreograf a režisér Jiří Kyselák, který vycházel z veršovaného dramatu Michaila Lermontova. Pro hudební koláž si vybral hudbu Arama Chačaturjana.

Brněnský klub Fléda chystá návrat do starých časů. Vrátí se do něj kabaret, žánr, kterému starobylá budova v Králově Poli patřila už za Rakouska-Uherska. Nový Kabaret Fledermaus v režii J. A. Pitínského má premiéru v sobotu večer.

V plném proudu je v Praze přehlídka sólové loutkářské tvorby pro děti. Ještě do neděle nabízí na komorní scéně Divadla Minor a v Maďarském kulturním středisku především vystoupení tvůrců z nezávislých skupin a dvě pro děti. V sobotu dopoledne se v Minoru představí Jarmila Vlčková z Divadla U staré herečky z Hradce Králové s pohádkou O Šípkové Růžence. Duhové bubliny Václava Strassera vystřídají čtyři reprízy další Lénártovy inscenace, složené z výstupů klauna, tanečnice a jiných miniloutek. Po maňáskové pohádce Hrnečku vař! Jaroslavy Holasové, která byla oceněna na 54. loutkářské Chrudimi, si děti budou moci vyrobit látkové maňásky a prstové loutky. Sobotní program zakončí loutkoherečka a učitelka Základní umělecké školy v Chocni Hana Voříšková. Nedělní program zahájí Divadlo Minor inscenací O Malence. Odpolední programový blok opět zahájí Strasserovy Duhové bubliny, po nichž bude následovat pohádka Danka a Janka Petronely Dušové z Teátra Néline z Bratislavy. Závěr festivalu bude patřit dvěma žonglérským dílnám a maňáskové pohádce o kachní rodince.

Nejen členové souboru opery a operety, ale i dřevěné loutky budou účinkovat v pohádce Jana Makaria Nosáček Pinokio a jeho slavná dobrodružství, kterou připravilo Moravské divadlo v Olomouci. Děti ji budou moci poprvé vidět v neděli. Pohádkové leporelo o dřevěném panáčkovi se souborem nastudoval režisér Martin Dubovic. Vyprávění doprovázejí písničky, ke kterým hudbu složil Richard Mlynář.

VÝSTAVY:

Daleko od Moskvy - to je název nové výstavy fotografií ze vzdálených oblastí bývalého Sovětského svazu, které pořídil Filip Singer. Od 23. února si je můžete prohlížet v síni kaple Jana Nepomuckého na Jungmannově náměstí v Praze.

Pražský hrad nabízí výstavou z doby Lucemburků unikátní příležitost spatřit díla, jež vznikla v jednom místě a v jedné době, nikdy poté už ale nebyla pohromadě. Obsahuje exponáty z doby Jana Lucemburského, Karla IV. a jeho dvou synů. Pokladny v Císařské konírně a Kapli sv. Kříže na druhém nádvoří jsou otevřeny denně od 09:00 do 18:00, v sobotu do 20:00. Expozice v Obrazárně je přístupná od pondělí do neděle mezi 10:00 a 19:00, v sobotu od 10:00 do 21:00.

Náprstkovo muzeum v Praze vystavuje předměty z náhražky textilu zvané tapa, kterou vyráběli domorodí obyvatelé tichomořských ostrovů. Ostrované ji vyráběli ze stromové kůry, protože neměli možnost používat k výrobě oděvů a dalších předmětů kůži. Na ostrovech v Polynésii byl totiž nedostatek lovné zvěře. Uvidíte uvidí 54 exponátů pocházejících ze souostroví Samoa a Markézy, z Nové Guineje a z Havajských ostrovů, které přivezli cestovatelé ve druhé polovině 19. století. Vystaveny jsou pláště, rohože a masky z tapy.

Lapidárium - expozice českého kamenosochařství na Výstavišti - byla v době mrazů dočasně uzavřena. Teď už je opět v provozu a lze tam navštívit výstavu Němí svědkové vlády Lucemburků. Výstava plastik potrvá až do podzimu, ale v těchto dnech mají návštěvníci navíc možnost vidět restaurátory, jak přímo v expozici sestavují nový přírůstek - rozřezané pískovcové barokní sousoší Vzkříšení Krista. Je vystavena i ukázka kopírování pískovcové sochy - sv. Víta ze staroměstské mostecké věže.

Snímky Jiřiny Hankeové vystavuje Pražský dům fotografie ve svých dočasných výstavních prostorech na Václavském náměstí. Expozice nazvaná Trapný pokus o autoterapii potrvá do 2. dubna. Prezentované fotografie vznikaly v době, kdy autorka podle svých slov trpěla hlubokými depresemi. Jako terapii tedy zvolila cvakání spouště.

Na pražské Novoměstské radnici najdete výstavu albánského výtvarníka Leonarda Voci. Přehlídka obrazů potrvá jen do neděle. Voci je významný albánský umělec mladší generace, který má za sebou bohatou výstavní činnost doma i v zahraničí. Zabývá se mimo jiné současnou balkánskou výtvarnou scénou.

Proměny Děčína od 19. století až po dnešek nabízí nová výstava fotografií v děčínském oblastním muzeu. Expozice obsahuje na 300 historických i novodobých pohledů na město. Některé snímky přitom zachycují stavby, které už v Děčíně nestojí.

První letošní vernisáž v Lidické galerii v Lidicích na Kladensku patřila fotografiím Jana Raby a Bohumíra Prokůpka. Výstava dvou fotografů-krajinářů nabízí vesměs černobíle snímky, jejichž hlavním námětem je krajina a příroda. Zatímco Raba se soustředí více na detail křehké vegetace, Prokůpek se věnuje pohledu na větší celek.

Muzeum Kroměřížska vystavuje kresby Lubomíra Janečky. Výtvarník žije a tvoří ve Spojených státech. Návštěvníci si mohou prohlédnout osm desítek jeho děl, které vytvořil v posledních 15 letech, mnohá z nich dosud nebyla vystavena. Výtvarník vytvořil řadu plastik, v posledních letech se věnuje kresbám, na jejichž rub někdy přidává verše.

Muzeum Mladoboleslavska přichystalo neobvyklou výstavu dosud nikdy nevystavených předmětů pod názvem Kuriozity z depozitářů .... překvapivá odhalení. Exponáty většinou pocházejí z půd, stodol, kůlen a sklepů našich předků. Budete moci obdivovat například reliéfní obraz císaře Františka Josefa, telegrafický přístroj pana Morsea, svatební smlouvu z roku 1834, kulovou pračku nebo plynovou masku pro koně. Uvidíte i cestovní toaletu, soupravu na výrobu porcelánových zubů nebo ručně vyrobené dřevěné brýle.

Jablonecká galerie N patří výstavě skleněné tvorby Zdeňka Lhotského. Autor skleněných objektů je jedním ze zakládajících členů výtvarné skupiny Tvrdohlaví a ke své výstavě připojil i práce několika svých přátel - Jiřího Plieštika, Oldřicha Plívu anebo Jaroslava Rónu. Tvorbu ústředního autora, který se soustředí na sklářský design, zastupují tavené mísy, skleněné plastiky, vitráže anebo grafika.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah