Tetínský hrad padl za oběť husitům a vápencovému lomu

4. prosinec 2011
Po Česku

Největší audioportál na českém internetu

Za husitských válek byl hrad Tetín na skalisku nad Berounkou vydrancován a vypálen | Foto: Václav Žmolík, Český rozhlas

Pozvánka do Tetína u Berouna a telefonická a SMS soutěž pro posluchače

Pokračuje adventní speciál Po Česku, ve kterém navštěvujeme poněkud pozapomenutá poutní místa. Proto se ptáme: Už jste byli v Tetíně?

V rámci sobotního výletu Po Česku jsme v Tetíně pátrali po stopách svaté Ludmily, která tam byla zavražděna.

„Tento kostel je barokní stavbou, která vznikla namísto staršího gotického kostela,“ ukazuje mi můj průvodce po Tetíně nedaleko Berouna, spisovatel Otomar Dvořák.

Zastavili jsme spolu před kostelem, který byl vystavěn v 80. letech 17. století v barokním slohu a rovněž zasvěcen zmíněné české světici. Ta byla právě v Tetíně úkladně zavražděna.

Rozhlédněme se i po nejbližším okolí kostela. „Vedle něj vidíme mnohem starobylejší kostelík. Jeho předchůdce tu vznikl v době, kdy tu stávalo slovanské hradiště. Jde o kostelík svaté Kateřiny, který se vyznačuje strohými románskými liniemi,“ upozorňuje spisovatel.

Tetín si svatou Ludmilu dodnes připomíná

Oba kostely jsou cílem každoročních poutí. Tetín se však může pochlubit i zajímavými památkami světskými. Tou bezesporu nejvýznamnější jsou pozůstatky hradu založeného ve 13. století.

„Stojíme na úzké skalní šíjí s fascinujícím výhledem. Zbytky zídek pod našima nohama jsou pozůstatky středověkého hradu. Ten byl založen Štěpánem z Tetína, písařem zemských desek,“ vypráví Otomar Dvořák.

Za husitských válek byl hrad na skalisku nad Berounkou vydrancován a vypálen. Nikdy už pak nebyl obnoven. Jeho zbytky navíc z větší části padly za oběť vápencovému lomu, který tu byl počátkem 20. století. Dochovaly se jen pozůstatky vstupní brány a jedné bašty.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Po strmém svahu od nich vede pěšinka ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, tedy k místům, kde byla zardoušena kněžna Ludmila. Na hřbitůvku u kostela se můžete zastavit u jednoho památného náhrobku, na kterém vždy roste růže.

„Leží tu Maria Jana Vojáčková, která 16. září 1833 zemřela v 19 letech na tuberkulózu. Byla nešťastnou láskou Krasoslava Chmelenského, který o ní složil píseň Nad Berounkou pod Tetínem. Dodnes sem milenci chodí klást růže,“ uzavírá spisovatel.


Zobrazit polohu Tetína na větší mapě