Po Česku Mikulovem aneb speciál jinak
Cestujete s námi po celé zemi. Navštívili jsme třeba lázně, soukromé zámky a církevní památky. Tentokrát se ale na celý duben vydáme do jediného místa. S Václavem Žmolíkem pojedeme do Mikulova. První díl z jihu Moravy uslyšíte 31. března.
Jednotlivé cestovatelské speciály Po Česku, kterými vás Václav Žmolík ve Víkendovém Poledním Radiožurnálu provází, byly dosud připravovány tématicky. Společně s ním jste tak mohli poznávat například naše lyžařská střediska, galerie, slavné vily nebo temné jeskyně.
Tentokrát ale spolu s moderátorem zavítáte ve čtyřech vydáních v jednom měsíci do jednoho konkrétního místa, a to do Mikulova na jihu Moravy.
Jedno z významných vinařských center, kam víno přivezli už staří Římané. V dohledu Svatý kopeček a chráněná krajinná oblast Pálava. Historie města, které nabízí rozmanité pamětihodnosti a přírodní zajímavosti, sahá až do 12. století.
Od 31. března až do 22. dubna vždy v sobotu a neděli s námi postupně navštívíte mikulovský barokní zámek, rodinnou hrobku Dietrichsteinů, židovské památky a jeskyni Na Turoldu. Ale toho, co po rozhlasových vlnách „uvidíte“, bude mnohem víc. A můžete s námi i soutěžit a vyhrát zajímavé ceny – stačí zavolat, napsat e-mail nebo poslat SMS.
Mikulovem křížem krážem
První dubnový víkend, který vlastně začíná posledním březnovým dnem, bude patřit baroknímu zámku nad městem. Do jeho historie se zapsali hlavně příslušníci rodu Liechtensteinů a Dietrichsteinů, kteří byli posledními soukromými majiteli sídla. V zámku je k vidění jejich rodová obrazová galerie. Také jsou tam ale instalovány bohaté sbírky zdejšího Regionálního muzea, včetně vykopávek z nedalekého římského ležení. Za prohlídku stojí i knihovna nebo sklepení s největším sudem na víno u nás.
Všechno by však bylo bývalo jinak – taky tu mohla stát jen zřícenina, jak k tomu dodává autor rozhlasových pohlednic Po Česku Václav Žmolík: „Ne každý ví, že zámek byl zachráněn a do současné podoby uveden až po 2. světové válce. V dubnu 1945 totiž vyhořel a dnes je tu jen díky nadšencům, kteří založili spolek na jeho obnovu.“
O víkendu 7. a 8. dubna zavítáme do rodinné hrobky Dietrichsteinů ve městě. Sám moderátor byl překvapen, když ji viděl poprvé – vypadá, jako by stála přímo v Římě. Však je také vystavěna v duchu římského baroka. Původně ovšem byla tato sakrální stavba kapucínským kostelem, ve kterém se nacházela i první loreta u nás. Později ale klášter i s kostelem vyhořel a do podoby rodinné hrobky byly jeho ruiny přestavěny až v polovině 19. století.
Třetím cílem mikulovského putování budou 14. a 15. dubna židovské památky. Jen málokdo už dneska tuší, že zdejší židovské město patřilo k největším na Moravě, že je tu k vidění jediná synagoga polského typu u nás a že zdejší židovský hřbitov svou rozlohou překoná i Starý židovský hřbitov v Praze. A víte ostatně, odkud přišel do Prahy rabi Löw? Přece z Mikulova!
Poslední výlet Po Česku z Mikulova vás 21. a 22. dubna zavede do jeskyně Na Turoldu, která se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold. Jedná se o nejsušší jeskynní systém u nás, a tak se v něm téměř netvoří krápníky. Přesto je tam ale k vidění mnohé, kvůli čemu si zaslouží návštěvu.
A protože jsme v oblasti Pálavy, která je také známá svými cyklostezkami, tak třeba po návštěvě jeskyně doporučuje Václav Žmolík nasednout na kolo: „Jen pár kilometrů je to do Pavlova a k Novomlýnským nádržím, ale i do Lednice nebo do Valtic.“ A tady se můžete napojit třeba na slavnou Velkopavlovickou vinařskou stezku :-)
Vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.
Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.