Tanvald i policie se připravují na pohřeb zastřeleného romského mladíka

Tanvaldem na Jablonecku dnes projde smuteční pochod, který doprovodí na poslední cestu zastřeleného romského mladíka. Muž zahynul při přestřelce na Nový rok, kdy se za zatím nevyjasněných okolností setkali tři muži – jeden z nich střílel, druhý na místě zemřel a třetí skončil zraněný v nemocnici.

Přestože smuteční akt by měl proběhnout v poklidu – potvrdila to rodina zastřeleného i sdružení Roma Tanvald, policie se připravuje na možné problémy.

Podle zástupce ředitele kriminální policie Libereckého kraje Ondřeje Musila je především potřeba zajistit veřejný pořádek a dopravní obslužnost během smutečního průvodu městem a je nutné počítat s možnými násilnostmi:

„Bezpečnostní opatření, které je chystáno, počítá s několika variantami. Jednou z nich je i to, že by se mohly objevit problémy ze strany extrémistických hnutí. V dnešní době moderních komunikačních technologií nevylučuji, že by se ještě něco mohlo stát, zorganizovat.“

V poklidný průběh pietního aktu doufá také starosta Tanvaldu Petr Polák, i když připouští, že atmosféra je v posledních dnech ve městě velmi napjatá a lidé, ať už z majority nebo minority, prožívají velké emoce:

„Ta nálada tam není úplně ideální. Samozřejmě takováhle událost rozčeří poklidnou hladinu. Nicméně chci věřit tomu, že občané Tanvaldu, kteří k soužití s romskou menšinou přistupují řekněme problematicky, zachovají klid, nechají proběhnout pohřeb absolutně v klidu, že se to tím zase urovná a že to nebude žádnou záminkou k nějakým dalším akcím, které by se v Tanvaldě v příštích dnech a týdnech měly odehrávat.“

Policie rasový motiv zatím vylučuje

Okolnosti novoroční střelby ve městě zatím nejsou jasné. Státní zastupitelství stále pracuje s několika verzemi. Lenka Bradáčová z krajského státního zastupitelství v Liberci ale odmítá rasový motiv:

„Na základě důkazů, které máme v současné době k dispozici, mohu vyloučit, že konflikt, ke kterému došlo v Tanvaldu, byl motivován jakkoliv rasově; to znamená, že bychom tam seznali jakoukoliv rasovou pohnutku, a to z jedné či druhé strany.“

autoři: Lucie Maňourová , mta , sas
Spustit audio