Svou práci už dělá 70 let! Královna Alžběta II. slaví platinové výročí své vlády. Český piknik byl na seznamu oficiálních oslav

Velká Británie si připomíná, že královna Alžběta II. je na trůnu už 70 let. To zatím nedokázal žádný jiný britský panovník. Platinové jubileum královny slaví Britové už několik dní. Vše odstartovali velkolepou přehlídkou.

Vlajky a regimenty vojáků: pěších i na koních. To vše za zvuku vojenských kapel. Taková byla v kostce přehlídka, která ve čtvrtek oslavy platinového jubilea zahájila. Podél ulice dlouhé kilometr s názvem The Mall a v přilehlém Parku sv. Jakuba se sešly tisíce lidí. Skalní příznivci královny tady tábořili několik dní předem, jen aby měli jisté místo s dobrým výhledem.

Toaleta je trošku z ruky

„Na záchod to je pěkně daleko a v noci byla zima, ale stálo to zato, rozhodně se to vyplatilo,“ říká paní Nora. Její kolegyně Paula, která má stan hned vedle, přitaká.

„Je to prostě skvělé. Miluji královskou rodinu, všichni ti vojáci, koně, hudba. Je to ohromný zážitek.“

Mezi lidmi se proplétá malíř Kaya Mar, který nemůže chybět na žádném velkém shromáždění nebo demonstraci. V ruce má rozměrné plátno, je na něm portrét královny a také maličké podobizny 12 mužů a 2 žen.

Ona a 14 premiérů nebo premiérek

„Za těch 70 let, co je královna na trůnu, měla už 14 ministerských předsedů. Winstonem Churchilem počínaje a Boris Johnsonem konče. Sám jsem přišel do Británie z Turecka před 45 lety, a to už slavila čtvrt století na trůnu.“

Po celé zemi se během prodlouženého víkendu odehrávaly tisíce pikniků, oslav a koncertů. Platinové jubilem si připomněli i Češi v Manchesteru. A protože se jednalo o piknik na oslavu královny, nechyběl ani korunovační salát, což byl oficiální pokrm při korunovaci v roce 1953.

Což takhle dát si korunovační salát

Ředitelka české školy v Manchesteru Pavla Matásková ví, co do něj patří: „Když to zjednoduším – kuře, majonéza, kari a salát. Je to trošku do sladka, protože jsou v tom i rozinky.“

Čtěte také

Mnozí Češi žijí ve Velké Británii dvacet i více let, mnozí mají dokonce i britské občanství. Jaký mají oni vztah ke královně a monarchii vůbec?

„Nejsem takový příznivec, že bych se někam dávala vlaječky, jak to lidé dělávají. Uznávám to, v České republice je prezident, tady mají královnu. Slouží dost dlouho, je to úctyhodné,“ říká Pavla. A Radek ji doplňuje: „Má to určitou stabilitu.“

„Připadá mi, že když tady tak dlouho žijeme, tak bychom měli ctít kulturu, a královská rodina k Británii patří, ať si říká, kdo chce, co chce. Anglie bez královské rodiny by byla trošku chudší než je,“ uzavírá Pavla Matásková.

Český piknik se dostal i na seznam oficiálních oslav, které královnino platinové jubilem připomínají

Český piknik se dostal i na seznam oficiálních oslav, které královnino platinové jubilem připomínají.

autoři: Jaromír Marek , aka
Spustit audio

Související