Královna rekordmanka. Alžběta II. slaví 70 let na trůnu

Návštěva Alžběty II. v Česku způsobila obrovský rozruch. Prezident Havel pro ni přichystal netradiční překvapení

Byla to extraliga všech státnických návštěv. Zaměstnanci Pražského hradu se připravovali měsíce dopředu na příjezd britské královny Alžběty II. Stalo se tak před 26 lety. Nový stát, Praha a Václav Havel – to byly důvody, proč si britská panovnice zvolila, že z pouhých dvou zahraničních návštěv v daném roce povede jedna právě k nám.

Na prvním nádvoří se odbývá velkolepá scéna politického divadla,“ informoval posluchače Českého rozhlasu reportér Karel Kyncl. Nejen on sledoval každý bod programu třídenní návštěvy královny Alžběty a prince Filipa. Britská panovnice navštívila třeba Karlův most, Rudolfinum a Brno. Podle tehdejšího šéfa hradního protokolu Miroslava Sklenáře byla moravská metropole požadavkem britské strany, který tu českou překvapil.

„Nabízíte takovou klasiku – Český Krumlov, Litomyšl, Kutnou Horu a oni řekli: ‚My chceme Brno.‘ A ta návštěva měla fantastický úspěch. V Brně na náměstí byly davy lidí, podél trasy davy lidí...,“ vzpomíná Miroslav Sklenář.

Britská královna Alžběta II. s Václavem Havlem a Václavem Klausem při návštěvě ČR

Jak se chovat ke královně

O tom, jak se chovat ke královně, se toho traduje hodně. Britská strana ale podle Sklenáře tyto fámy mírnila: S pukrlaty a klobouky to nepřehánějte. Na královnu smíte mluvit, jen jí neříkejte hlouposti. A skutečně nikdy na ni nesahejte. „Ráno, když potkáte poprvé královnu, musíte říct ‚Vaše veličenstvo‘, pak už jenom ‚Madam‘,“ doplňuje Miroslav Sklenář.

Jako správný dramatik chtěl Václav Havel vnést do návštěvy nějakou zajímavost a tou se stala audience Ďuly u královny. Ďula byla knírač manželů Havlových. Miroslav Sklenář tak musel britskou delegaci na toto překvapení trochu připravit.

Je to velké uznání naší zemi a myslím, že to veřejnost cítila.


Václav Havel

„Ďula byla poměrně ostrý pes, knírač. Taky mě kousla, každého kousla, kdo pracoval s Václavem Havlem, akorát záleželo jak moc a kdy,“ směje se Miroslav Sklenář. „Oni říkali: ‚Ne, to se vůbec nebojte, královna to se psy umí.‘ Ale mně pak Václav Havel říkal, že z královny měla respekt. To bylo vidět.“

Václav Havel provedl britskou královnu Alžbětu II. Prahou

Poprvé a naposledy

Václav Havel v té době přitahoval mnohé významné osobnosti. Alžběta II. k nim bezesporu patřila. Také jako jedna z mála návštěv způsobila obrovský rozruch v celé zemi.

„Byl jsem tím velmi nadšen, protože jsem si uvědomil, že přeci jen dříme v naší společnosti jakýsi smysl pro význam určitých autorit, pro význam těch znaků a symbolů. Že si toto uvědomují, že si umí vážit takové návštěvy, která nebyla nikterak samozřejmá. Je to velké uznání naší zemi a myslím, že to veřejnost cítila,“ prohlásil tehdejší prezident.

Češi už nikdy Alžbětu II. na vlastní oči a ve své vlastní zemi zřejmě neuvidí. Pravidla hovoří jasně: Královna poctí svou návštěvou jakoukoli zahraniční zem během své vlády pouze jednou. Pak už se nevrací. A tento termín už byl vyčerpán 27. března roku 1996.

autoři: Pavlína Nečásková , vma | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio