Královna rekordmanka. Alžběta II. slaví 70 let na trůnu

V Británii slaví výročí Alžběty II. i Češi. Jejich Platinový piknik je na seznamu oficiálních oslav

Britové dnes mají volno, a to proto, aby mohli už začít slavit 70 let královny Alžběty II. na trůnu. Po celé zemi jsou o víkendu připraveny stovky pikniků a pouličních oslav. Výročí nejdéle vládnoucího britského panovníka si připomínají i Češi v Británii.

Prostranství v lesoparku ohraničuje z jedné strany šňůra britských vlaječek, z druhé strany červené, modré a bílé fáborky. Uvnitř se griluje, popíjí a debatuje. „To je náš piknik Platinum Jubilee Picnic of Czech-British friendship neboli Platinový piknik Česko-britského přátelství,“ říká ředitelka české školy v Manchesteru Pavla Matásková.

Korunovační salát

Protože se jedná o připomínku královnina výročí, mezi pokrmy, které účastníci pikniku připravili, nechybí ani korunovační salát. Ten byl oficiálním občerstvením při královnině korunovaci v roce 1953. „Když to zjednoduším, je to kuře, majonéza, kari a salát. Je to trošku do sladka, protože v tom jsou i rozinky.“

Mnozí Češi žijí ve Velké Británii 20 i více let. Mnozí mají dokonce i britské občanství. Jaký mají oni vztah ke královně a monarchii vůbec? „Nejsem příznivec, že bych si někde dávala vlaječky, jak to lidi dělají. V České republice je prezident, tak tady mají královnu. Slouží dost dlouho, je to úctyhodné,“ říká Pavla. „Je to něco, co má určitou stabilitu,“ oceňuje Radek.

Čtěte také

Skutečnost, že piknik připomíná 70 let od nástupu královny na trůn, byl pro některé překvapením. „Teď jsme se to dozvěděli. Věděli jsme jen, že tu je nějaký piknik s českou školou,“ usmívají se někteří z návštěvníků.

Královská rodina k Británii patří

Situaci ale zachránil školák Simeon: „70 years of the queen’s jubilee. Máme takový celebration a je party ve škole, abychom nezapomněli, protože queen rule over the country pro 70, 80 a potom i 90 roků. Devadesát ne, ale osmdesát možná,“ věří Simeon.

„Spousta lidí říká: mně do toho nic není, mě to nezajímá. Ale mně připadá, že když tady tak dlouho žijeme, já teda hodně dlouho, tak bychom měli trochu ctít kulturu. A královská rodina k Británii patří. Anglie by bez královské rodiny byla chudší,“ uzavírá Pavla Matásková. Skromně zamlčí, že český piknik se dostal i na seznam oficiálních oslav, které královnino platinové jubileum připomínají.

autoři: Jaromír Marek , vma
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...