Královna rekordmanka. Alžběta II. slaví 70 let na trůnu

Během své vlády musela Alžběta II. ustát mnohé krize. Ta největší byla spojena s princeznou Dianou

V Británii začaly oslavy královny Alžběty II. Poddaní jejího veličenstva si připomínají sedmdesát let od jejího nástupu na trůn. Britskou královnou se stala v roce 1952 a teď je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Jaké byly důležité okamžiky ve vládě i životě Alžběty II.?

„Prohlašuji před vámi všemi, že celý můj život, ať už bude dlouhý nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impérii, ke které všichni patříme.“

Čtěte také

Takto se budoucí královna obrátila na své budoucí poddané v rozhlasovém projevu u příležitosti svých jedenadvacátých narozenin. Psal se 21. dubna roku 1947. O pět let později mohla svůj slib začít plnit. Po náhlé smrti jejího otce, Jiřího VI., se stala britskou královnou. To jí bylo 25 let.

Korunovace, která se konala až za dalších 16 měsíců, byla pompézním obřadem a díky relativně novému vynálezu – televizi, ji mohli sledovat lidé na celém světě.

14 premiérů

Protože Alžběta II. je nejdéle vládnoucí britskou panovnicí Spojeného království, během své vlády uvedla do úřadu 14 britských premiérů. Tím prvním byl Winston Churchill, tím posledním Boris Johnson.

„Její politické zkušenosti jsou ohromné. Za dobu její vlády se setkala s tolika politiky.  Sama je si přitom plně vědoma toho, kde jsou hranice jejího angažmá v politice. Myslím, že jakýkoliv její nástupce to bude mít hodně těžké,“ soudí Arhur Edwards, muž, který je, jako královský fotograf, nablízku královně dlouhá desetiletí.

Čelila kritice

Během své vlády musela Alžběty II. ustát i mnohé krize. Ta nejspíš největší byla spojena s princeznou Dianou. Smrt lidmi milované Diany spustila masivní hněv veřejnosti vůči královské rodině i královně samotné. Čelila kritice, že dlouho váhala s projevem, ve kterém by ocenila svou bývalou snachu. Nakonec promluvila až na jejím pohřbu.

„Nejprve chci vzdát svůj osobní hold Dianě. Byla to výjimečná a nadaná lidská bytost. V časech dobrých i zlých nikdy neztratila schopnost se smát a inspirovala ostatní svou vřelostí a laskavostí,“ uvedla královna v televizním projevu.

Důvěru veřejnosti si získala zpět. V průzkumech veřejného mínění je s působením Alžběty II. dlouhodobě spokojeno více než 80 % dotazovaných Britů.

 

autoři: Jaromír Marek , prh
Spustit audio