Královna rekordmanka. Alžběta II. slaví 70 let na trůnu
Britská monarchie má doma své příznivce i odpůrce. Jedni jsou na královskou rodinu hrdí, jiní by ji zrušili hned zítra
Po celé Británii i zemích Britského společenství národů jsou na oslavu výročí královny na trůnu naplánovány nejrůznější akce. Postava královny, stejně jako samotná monarchie, má v Británii své skalní příznivce i odpůrce. Ti první královnu a její rodinu zbožňují, ti druzí považují monarchii za anachronismus. Jaké jsou argumenty obou táborů? To si poslechněte v dalším díle našeho seriálu.
Ať už je to královská svatba, narození královského potomka nebo oslava jubilea, někde poblíž nikdy nechybí skupinka skalních příznivců monarchie. Přehlédnout je nelze. Na sobě mají oblečení ušité z maličkých britských vlaječek, v ruce prapor s portrétem královny či jiného člena její urozené rodiny.
Pan britská vlajka
Terry Hutt je asi největším fanouškem královské rodiny. „My Britové máme obrovské štěstí, že už tak dlouho máme královskou rodinu. A především naši milovanou královnu,“ pochvaluje si osmdesátník. Je možná jediným poddaným, pro kterého má královna přezdívku.
Prý mu říká Mister Union Jack, tedy Pan Britská vlajka. Stovkami vlajek má totiž potištěný nejen oblek, ale i klobouk a vázanku. Čekat na příležitost spatřit alespoň na okamžik královskou rodinu se stalo jeho celoživotní vášní.
„Jsem velmi hrdá na naši královskou rodinu. Dělají toho tolik pro naši zemi, pro naše lidi. Myslím, že by si jich měli vážit. Všichni jsou prostě úžasní, především Její Veličenstvo královna,“ svěřuje se Maria Scottová, která je rovněž zapálenou obdivovatelkou monarchie. Ta má ale i své odpůrce.
Mám pocit, že si přes královnu lidé potvrzují, že jsou Britové
Paul Silvester, spisovatel
Republikáni by monarchii zrušili
„Jsem republikán, a kdyby to bylo na mě, zrušil bych monarchii hned zítra. Vím ale, že především královna je mezi lidmi velmi oblíbená. Mám pocit, že si přes ni lidé potvrzují, že jsou Britové. Z mého pohledu je to hloupost, jsme ve dvacátém prvním století. Jsem zvědav, co se stane, až tady královna nebude. Jestli se sentiment přenese i na jejího nástupce,“ předjímá spisovatel Paul Silvester.
Republikánů ale není v Británii mnoho. V poslední době bylo toto hnutí nejvíc aktivní kolem tragické smrti britské princezny Diany, kdy se britská monarchie otřásala v základech.
„Řekl bych, že je to generační otázka. Předpokládám, že během příštích patnácti, dvaceti let nastane konec monarchie, protože ji už lidé nebudou dál považovat za užitečnou,“ soudí Paul.
Bohatství díky turismu za monarchií
Britská královská rodina ale užitečná vlastně je. Její ekonomický přínos například v podobě cestovního ruchu je odhadován v přepočtu na více než pětapadesát miliard korun ročně.
Zítra se v pokračování seriálu vrátíme do roku 1996, kdy královna Alžběta II. navštívila Českou republiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka