Summit EU k Bělorusku: reakce na únos civilního letadla je přísná, vztahy s Ruskem jsou na pořadu dne

25. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letadlo společnosti Ryanair letící z Atén do Vilniusu v neděli neočekávaně přistálo na letišti v Minsku, kam ho doprovodily běloruské stíhačky. Důvodem měl být signál z Běloruska o bombě na palubě letadla. Ta nebyla nalezena.

Evropská unie reagovala tvrdou odezvou na nedělní incident v Minsku, při kterém běloruské úřady přinutily přistát letadlo společnosti Ryanair, aby zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče. Některé země to označily za státní terorismus. EU rozšíří stávající seznam Bělorusů se zmrazeným majetkem a zákazem cest do EU pro další osoby. Připravují se také ekonomické sankce. Kromě toho běloruské aerolinky nebudou moct létat do zemí EU. Lídři dále chtějí řešit vztahy s Ruskem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.