Studená voda, půl zdraví? Radiožurnál mapuje fenomén otužování v Česku

Pod led místo na kafe. Monika, Alice a Milena jsou kamarádky doslova do každého počasí

Největší audioportál na českém internetu

Přidejte se k nám, zvou otužilkyně Alice, Monika a Milena | Foto: Ľubomír Smatana, Český rozhlas

S kamarády je otužování zábavnější. Během pobytu ve studené vodě můžete probrat spoustu věcí (3. díl z 7)

S železným sekáčkem, hůlkami a horkým čajem v batůžku vyrážejí několikrát do týdne tři kamarádky na procházku ke Kamennému rybníku na okraji Plzně. U zamrzlé hladiny se svléknou, sekáčkem rozbijí led a jdou si popovídat do vody. Pravidelná seance v ledovém objetí je už pár zim jejich oblíbeným koníčkem a krásně tak ilustruje fenomén otužování, kterému letos podlehlo tolik lidí.

Kamenný rybník u Plzně

První vstupuje do vody Monika Anděla Šindelářová. Má své oblíbené místo, kde voda víc taje a nemusí tam rozbíjet velkou ledovou plochu. O kus dál se prohánějí bruslaři a plavcům nevěnují žádnou pozornost. Zřejmě si zvykli.

Monika sekáčkem s dlouhou dřevěnou rukojetí rozšiřuje lagunu a pak ho opře o strom. V plavkách už je i Milena s Alicí a opatrně vstupují do mělké vody. Musejí ujít asi dvacet metrů, než jim voda dosáhne k bokům. Obě ženy se noří pod hladinu, Monika se mezitím vyškrábe na led a natáhne se. Zdálky není slyšet, o čem si povídají, ale náramně se baví.

Zahřejte se s Wim Hofem

Jako první vychází po několika minutách Alice, útlá žena, kterou před chladem nechrání ani milimetr tuku. „Jde to i takhle,“ usmívá se učitelka angličtiny, pro kterou je nejtěžší se svléct a udělat první kroky do vody. „Už jenom to je výzva. Pak tam vydržet a nakonec se ještě venku zahřát,“ usmívá se.

Čtěte také

Alice přes sebe přehodí ručník, nalije si čaj a po chvíli se oblékne, aby mohla cvičit. Stojí na podložce a pomalými pohyby se ze zeširoka kýve na nohou ze strany na stranu.

„Tohle je cvičení podle Wima Hofa. Potřebuji dostat krev zpátky do těla a tohle mi pomáhá. Dřív jsem se třeba snažila běhat, ale nedělalo mi to vůbec dobře, skoro jsem omdlévala,“ popisuje Alice.

Cvičení podle populárního holandského ledového muže Wima Hofa si oblíbila i Monika. Kamarádky se chtějí vyhnout neovladatelnému třesu těla, který po ledové koupeli nutně přichází. „Je to úžasné cvičení, rotační, pochází z kung-fu a opravdu musím říct, že když si zacvičím, tak se netřesu.“

„Plzeňské hůlky“

Monika je zdravotní sestra a členka Klubu sportovních otužilců Plzeň. K otužování přivedla řadu lidí. Začínala s Milenou Fenclovou, která si k rybníku přinesla hůlky.

Čtěte také

„Děláme to asi deset let a časem se kolem nás vytvořila skupina lidí, kteří se věnují otužování. Já jsem k tomu přidala nordic walking. Říkáme, že ‚plzeňské hůlky dělají pěkné půlky‘,“ směje se Milena.

Pak už ale balí ručník do batohu a s kamarádkami vyrážejí na svižnou procházku, při které proberou to, co nestihli v ledové lázni.

autoři: Ľubomír Smatana , vla

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.