Studená voda, půl zdraví? Radiožurnál mapuje fenomén otužování v Česku
Pod led místo na kafe. Monika, Alice a Milena jsou kamarádky doslova do každého počasí
S železným sekáčkem, hůlkami a horkým čajem v batůžku vyrážejí několikrát do týdne tři kamarádky na procházku ke Kamennému rybníku na okraji Plzně. U zamrzlé hladiny se svléknou, sekáčkem rozbijí led a jdou si popovídat do vody. Pravidelná seance v ledovém objetí je už pár zim jejich oblíbeným koníčkem a krásně tak ilustruje fenomén otužování, kterému letos podlehlo tolik lidí.
První vstupuje do vody Monika Anděla Šindelářová. Má své oblíbené místo, kde voda víc taje a nemusí tam rozbíjet velkou ledovou plochu. O kus dál se prohánějí bruslaři a plavcům nevěnují žádnou pozornost. Zřejmě si zvykli.
Monika sekáčkem s dlouhou dřevěnou rukojetí rozšiřuje lagunu a pak ho opře o strom. V plavkách už je i Milena s Alicí a opatrně vstupují do mělké vody. Musejí ujít asi dvacet metrů, než jim voda dosáhne k bokům. Obě ženy se noří pod hladinu, Monika se mezitím vyškrábe na led a natáhne se. Zdálky není slyšet, o čem si povídají, ale náramně se baví.
Zahřejte se s Wim Hofem
Jako první vychází po několika minutách Alice, útlá žena, kterou před chladem nechrání ani milimetr tuku. „Jde to i takhle,“ usmívá se učitelka angličtiny, pro kterou je nejtěžší se svléct a udělat první kroky do vody. „Už jenom to je výzva. Pak tam vydržet a nakonec se ještě venku zahřát,“ usmívá se.
Čtěte také
Alice přes sebe přehodí ručník, nalije si čaj a po chvíli se oblékne, aby mohla cvičit. Stojí na podložce a pomalými pohyby se ze zeširoka kýve na nohou ze strany na stranu.
„Tohle je cvičení podle Wima Hofa. Potřebuji dostat krev zpátky do těla a tohle mi pomáhá. Dřív jsem se třeba snažila běhat, ale nedělalo mi to vůbec dobře, skoro jsem omdlévala,“ popisuje Alice.
Cvičení podle populárního holandského ledového muže Wima Hofa si oblíbila i Monika. Kamarádky se chtějí vyhnout neovladatelnému třesu těla, který po ledové koupeli nutně přichází. „Je to úžasné cvičení, rotační, pochází z kung-fu a opravdu musím říct, že když si zacvičím, tak se netřesu.“
„Plzeňské hůlky“
Monika je zdravotní sestra a členka Klubu sportovních otužilců Plzeň. K otužování přivedla řadu lidí. Začínala s Milenou Fenclovou, která si k rybníku přinesla hůlky.
Čtěte také
„Děláme to asi deset let a časem se kolem nás vytvořila skupina lidí, kteří se věnují otužování. Já jsem k tomu přidala nordic walking. Říkáme, že ‚plzeňské hůlky dělají pěkné půlky‘,“ směje se Milena.
Pak už ale balí ručník do batohu a s kamarádkami vyrážejí na svižnou procházku, při které proberou to, co nestihli v ledové lázni.
Související
-
Studená voda přináší člověku potřebný reset, doporučuje otužilec Jícha
„Díky otužování jsem začal na problémy koukat úplně jinou optikou,“ svěřuje se Filip Jícha, podle kterého studená vody spojuje lidi, kteří by se jinak nepotkali.
-
Otužování někdy bolí, ale cítíme se úžasně, vysvětlují Vladimír Komárek a Lenka Beránková
Zkoušeli jste někdy plavat ve studené vodě? Předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek má nejraději, když je voda blízko nuly. „Mám také rád nasněženo,“ směje se.
-
„Chladné sprchy a otužování vzduchem pro začátek stačí,“ radí instruktor Wim Hofovy metody
Je možné vlastními silami zvyšovat odolnost našeho organismu proti nákaze a stresu? A je otužování studenou vodou vhodné pro každého? Odpovídá instruktor Jakub Chomát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka