Jak začít s otužováním? „Chladné sprchy a otužování vzduchem pro začátek stačí,“ radí instruktor
Každé zimní období přináší pro lidský imunitní systém větší zátěž. Letošní zima je ale kvůli epidemii ještě náročnější. Je možné vlastními silami zvyšovat odolnost našeho organismu proti nákaze a stresu? Je například pravidelný pobyt ve studené vodě vhodný pro každého? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl instruktor Wim Hofovy metody Jakub Chomát.
Jak začít s otužováním?
Otužovat se nutně nemusíte jen vodou. Dá se to i vzduchem – kdykoliv vystavím svoji kůži teplotě nižší než 18 stupňů, tak se začínám otužovat a aktivovat hnědou tukovou tkáň, která savcům pomáhá generovat teplo. Mohu se otužovat už tím, že když je venku 13 stupňů, tak si nevezmu mikinu nebo bundu, ale vyjdu ven jen v tričku a mikinu mám v batohu připravenou, kdyby to pro mě nebylo komfortní. Postupně si tak můžu hrát s vystavováním chladu a trénovat.
Čtěte také
Když si člověk představí, že by se začal otužovat, tak ho asi první napadne ledová sprcha. Je to správná cesta?
Za mě je důležitá laskavost a postupnost. Nešel bych rovnou do ledové sprchy. Pokud několik desetiletí žiju ve vytopeném bytě a v zimě se hodně oblékám, tak bych doporučil začít s chladnou sprchou. Udělal bych to tak, že ve sprše začínám svojí komfortní teplotou a na posledních 15 vteřin si dám chladnou sprchu. Týden co týden prodlužuji tu studenou část a postupně se můžu propracovat k té nejstudenější, co mi doma teče.
Když se člověk propracuje k té ledové sprše, předpokládám, že i po tréninku je to v první fázi šok. Za jak dlouho si na to člověk může zvyknout?
Je to individuální, ale já jsem zastáncem toho, že když něco trénuju, tak se to postupně zlepšuje. V řádu týdnů budete schopen pozorovat změny. Já jsem začal na podzim roku 2017 s chladnými sprchami a i dnes je to pro mě určitý stresor.
Související
-
Studená voda přináší člověku potřebný reset, doporučuje otužilec Jícha
„Díky otužování jsem začal na problémy koukat úplně jinou optikou,“ svěřuje se Filip Jícha, podle kterého studená vody spojuje lidi, kteří by se jinak nepotkali.
-
Zajímalo mě, do kolika stupňů to vydržím, říká o otužování ve Vltavě Nela Boudová
Pusťte si živě čteného Hajaju. Sedm dílů seriálu Fantastický zverimex čtou oblíbení herci. Jak se jim vyprávělo? A co teď dělají? To pak prozradí v rozhovoru.
-
Otužování někdy bolí, ale cítíme se úžasně, vysvětlují Vladimír Komárek a Lenka Beránková
Zkoušeli jste někdy plavat ve studené vodě? Předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek má nejraději, když je voda blízko nuly. „Mám také rád nasněženo,“ směje se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.