Otužování někdy bolí, ale cítíme se úžasně, vysvětlují Vladimír Komárek a Lenka Beránková
Zkoušeli jste někdy plavat ve studené vodě? Tak například předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek má nejraději, když je voda blízko nuly. „Mám také rád nasněženo, ale při sluníčku, to se plave lépe,“ vysvětluje. Zato Lence Beránkové stačí, když je voda pod 10 stupni. „Studená Vltava je pro mě hrdinský čin,“ usmívá se.
Studenou vodou proti zimomřivosti
„Otužování někdy hodně bolí. Ženy v sobě často nenajdou důvod, proč by něco podobného měly podstupovat,“ odpovídá Vladimír Komárek na otázku, jaký mají přístup k otužování muži v porovnání se ženami.
Čtěte také
A Lenka Beránková jeho slova potvrzuje: „Mojí motivací bylo zbavit se zimomřivosti, byla to pro mne velká výzva, ale nerada trpím, takže moje tratě jsou kratší,“ podotýká.
Když vychází ze studené vody, po nějaké době nastává třes, pak bolest. „Třes je přirozená reakce na chlad. Ale cítím se úžasně,“ říká. I podle Vladimíra jde o obvyklou reakci těla na zimu: „Ještě než vlezeme do šatny, tak se tváříme hrdinně. Jenže pak se klepeme,“ dodává.
Křest ledovými kostkami
O víkendu proběhne křest nových otužilců. Jak taková událost vypadá? „Jde hlavně o zábavu. Adepti se vyzbrojí maskami, křtí se ledovými kostkami ze džbánku. Každý je polit ledovými kostkami a pak se jde do Vltavy,“ vysvětluje Lenka.
A jak se vybírají místa pro otužování? „Po Praze je to složitější, ne všude je to povolené. Otužilci se proto koncentrují v Braníku,“ vysvětluje Vladimír s tím, že známé kluby jsou například v Brně na Svratce nebo v Plzni na Boleveckém rybníku.
Kdo všechno se může stát členem České otužilecké unie? A co vše obnáší otužování? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Rusové vyrazili léčit ducha a tělo do ledových vod Moskvy
Možná vás to také napadlo, když jste se dívali na zamrzlý rybník plný bruslařů: Jaké by to asi bylo propadnout se do ledové vody? A ještě k tomu v pořádném mrazu. M...
-
Wim Hof nebo Nikodém? Jako rozdíl mezi jógou a plaváním, přibližují otužilci
Stejně jako na celém světě tak i v Česku se prosazuje moderní metoda otužování podle Wima Hofa, založená na dechových cvičeních. Co je lepší: Wim Hof nebo Alfred Nikodém?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.