Stavěl se dům z vašich peněz, a ne ze společných? Musíte to dokázat
Na Žurnál servis se obrátil posluchač, který řeší problémy při rozvodu. Od své matky dostal darem parcelu, na které s manželkou postavili dům. Pán se ptá, na jakou část majetku má jeho žena nárok, a z čeho ji tedy bude muset „vyplatit“. Ptali jsme se advokáta Michaela Kohajdy.
Posluchač by si měl v první řadě ověřit, že parcela je skutečně jen jeho. „Měl by se podívat do darovací smlouvy, popřípadě informativně nahlédnout do katastru, jaké údaje o pozemku v něm nalezne, radí advokát.
Obecně se dá říci, že pokud parcelu dostal jen náš posluchač, pak na ni žena nárok nemá – leda by něco jiného stanovila tzv. manželská smlouva, kterou by byly upraveny majetkové poměry mezi manžely odlišně.
Jedna věc je pozemek, a druhá samotný dům. Posluchač tvrdí, že se stavěl z 90 procent z jeho peněz. Jaký majetkový podíl by měla jeho žena na domě v tomto případě? zajímá se.
Musím upozornit, a zejména manželé–muži na to při sporech o majetek často zapomínají, že podstatnou roli má nejen to, kdo se jak finančně zasloužil na obživě rodiny, ale také i kdo pečoval o domácnost, o děti a podobně.
Pokud by šlo o peníze, které sice vydělal on, ale během trvání manželství, měla by manželka nárok na polovinu této částky – a tedy i domu, do něhož byla investována.
„Od uzavření sňatku veškeré příjmy obou manželů spadají do společného jmění manželů, tudíž od tohoto okamžiku není nejpodstatnější, kdo a kolik peněz vydělává, jelikož se jedná o peníze obou manželů,“ vysvětluje Kohajda.
Jiná situace by nastala v případě, že by muž do domu investoval peníze, které byly jeho výhradním majetkem: zdědil je, dostal darem, našetřil ještě před vznikem manželství, a podobně.
„Pakliže by byly na stavbu domu použity peníze manžela, které byly jeho výhradním majetkem, podstatný vliv na výši vypořádání by to mělo. Muž ale musí být schopen tyto skutečnosti prokázat, pokud s takovým tvrzením manželka nebude souhlasit,“ zdůrazňuje advokát.
Spor o majetkové vypořádání doporučuje Kohajda řešit pokud možno dohodou, kterou může usnadnit i spolupráce s mediátorem. Samnozřejmostí by mělo být, že dohodu vypracuje advokát či notář, aby byla právně jednoznačná a nemohly vzniknout pochyby o jejím obsahu.
Pokud se dohoda nezdaří, bude muset věc řešit soud. „Považuji opět za vhodné se v takovém řízení nechat zastoupit advokátem,“ radí Kohajda. Pro případný spor si pak musí náš posluchač nachystat všechny dostupné dokumenty týkající se majetku – například darovací smlouvy, rozhodnutí soudu o dědictví, ale i výplatnice, doklady týkající se nákladů na stavbu domu a podobně.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Babiš s Nagyovou opět usednou na lavici obžalovaných kvůli Čapímu hnízdu. Soud je nyní odsoudit nemůže
-
‚Rusko usiluje o další utrpení a zničení Ukrajiny.‘ EU volá po větším tlaku na Moskvu
-
Američtí hokejisté vyhráli mistrovství světa. V prodloužení proti Švýcarům rozhodl Thompson
-
Čapkova Kvetoucí louka se vydražila za 16,32 milionu korun. Úspěch zaznamenala také díla Josefa Lady