Starobylé chrámy v kambodžském Angkoru dodnes ukrývají nevyřešená tajemství

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Monumentalita chrámů starobylého Angkorského království uchvacuje i po osmi stoletích

Kambodža je dnes jednou z nejchudších zemí Asie. Kdysi ale byla místem, kde vzkvétala jedna z největších říší, jakou kdy člověk stvořil, a sice Angorské království. Osm set let staré chrámy Angkor Wat a Bayon uchvacují dodnes svou monumentalitou i tajemstvími, která se ukrývají v jejich dávné historii.

Angkor postavil král Súrjavarman II. a jeho stavba trvala skoro padesát let,“ říká paní Pram Ten, odborná pracovnice Národního muzea v Phnon Penu. „Král i jeho poddaní byli hinduisté, a tomu odpovídá i symbolika a výzdoba chrámu. Chrám symbolizuje horu hojnosti jménem Meru, na jejímž vrcholu žijí hinduističtí bohové.“

Zatímco většina angkorských chrámů je zasvěcena obávanému božskému ničiteli Šivovi, Angkor Wat je příbytkem Višny – boha, který podle hinduistů udržuje životní cykly a vyvažuje dobu mezi zrozením a zánikem.

Čtěte také

A ačkoli krajina kolem chrámu vypadá vyprahle, voda měla při stavbě i chrámových rituálech mimořádný význam.

Vodu zadržovaly v okolí chrámů speciální obří nádrže, které ji pomocí kanálů přiváděli až k základům staveb. Ty by se totiž bez závlahy časem zřítily

Voda základ života

„Naši předkové vypozorovali, že deště se vracejí každý rok naprosto přesně, a tak postavili obrovské nádrže, takzvané baraye. Jsou tu dodnes a ty největší mají plochu až třiceti kilometrů čtverečních,“ vysvětluje archeolog kambodžského Státního památkového ústavu, který zkoumá Angkor Wat už jedenáctým rokem.

Z nádrží vedly další kanály, které celoročně zvlhčovaly základy Angkor Watu. Kdyby vyschly, chrám by se časem zřítil.

Čtěte také

Vodu si nechávali angkorští králové neboli varmani přivádět také do obrovských kamenných bazénů. Jeden z nich se dochoval přímo v srdci Angkor Watu. Je hluboký skoro čtyři metry a pokaždé ho spolehlivě naplnily monzunové deště. Obřadné koupele směla v bazénech vykonávat výlučně králova rodina.

Kamenné tváře na bayonech dodnes nejsou objasněny

Tajemství kamenných tváří

Angkor Wat je mezi turisty nejpopulárnější, ale za nejzáhadnější a dodnes málo prozkoumaný považují sami kambodžští archeologové chrám jménem Bayon. „Tvoří ho šestnáct věží propojených kamennými ochozy a galeriemi,“ popisuje archeolog památkového ústavu.

„Věže jsou ovšem ve skutečnosti pilíře, které podpírají podivné, záhadně se usmívající tváře. Khmérští stavitelé neznali základy, a tak kameny stavěli na sebe jako dětské kostky.“

Zatímco hinduisté tvrdí, že kamenné tváře patří angkorskému králi Jayavarmanovi VII., buddhisté v nich vidí Avalókitéšvaru neboli bódhisattvu soucitu.

Historie psaná do kamene

Turisté rádi poslouchají informace o tom, že třeba dodnes není jasné, jestli kamenný labyrint bayonů neskrývá kdesi v útrobách hrobku některého z khmerských králů.

Čtěte také

Otazníků kolem nich je spousta, a tak jediný spolehlivě jistý je výklad nádherně dochovaných kamenných reliéfů na obvodových zdech. Ukazují život v tehdejším království, včetně útoků tygra na nebohé vesničany nebo bitvy s Champy, které Khmérové dodnes považují za své historicky největší nepřátele.