Soused chová koně za mým plotem. Jak blízko mohou být?
Bydlení v domku na vesnici má oproti městu řadu výhod: soukromí, klid, příroda... Když si ale soused přírodu v podobě koně nebo dobytka nastěhuje na pozemek, který sousedí přímo s tím vaším, spokojenost s bydlením na venkově může rychle skončit. Za jakých podmínek si může člověk pořídit hospodářská zvířata, o tom jsme se radili s advokátem Tomášem Davidem.
O radu ve věci hospodářských zvířat se na nás obrátilo hned několik posluchačů. Jeden z nich chtěl vědět, jak blízko od plotu může soused postavit stáj.
Advokát Tomáš David vysvětluje, že problém má dvě roviny: občanskoprávní a veřejnoprávní.
„Občanský zákoník jako základní pravidlo pro všechny vlastníky pozemků (domů) stanoví, že ‚vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat‘. Ten, kdo tedy ustájí koně vedle pozemku (domu) souseda, by se měl chovat tak, aby své sousedy neomezoval,“ vysvětluje hlavní princip, který platí v občanském právu.
V řadě obcí existují také místní omezení, konkrétně to bývají vyhlášky obce vydané v samostatné působnosti, které mohou stanovit konkrétní ochranná pásma a další pravidla v dané lokalitě.
Pokud jde o právo veřejné, hlavní roli hrají stavební předpisy. „Je třeba se zabývat tím, zda je možné podle územního plánu v dané lokalitě vůbec stavět stáj pro koně, řádně podat žádost o územní rozhodnutí nebo stavební povolení, pokud je to potřeba. Nikde není stanoveno, že by bylo kolem stáje nějaké konkrétní ochranné pásmo, věc je tedy třeba posuzovat podle konkrétní situace,“ radí právník našemu posluchači.
Jistá hygienická doporučení nicméně je třeba také vzít v potaz. „Existuje metodika Státního zdravotního ústavu, která se týká ochranných pásem u zemědělských provozů,“ dodává advokát.
Ačkoli jednoznačná pravidla neexistují, je nejlepší použít zdravý rozum. Pokud si například soused postaví stáj – nebo třeba i kurník či kotce pro králíky – u svého plotu přímo v místech, kde vy máte terasu a kde obědváte a parkujete kočárek s dítětem, o narušení sousedkých práv se jistě jednat může.
Pak se člověk může bránit – a opět oběma popsanými cestami. „Obrátit se je možné na příslušnou hygienickou stanici, která by měla danou věc prošetřit, nebo je možné podat tzv. ‚sousedskou žalobu‘ u soudu,“ radí David.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Advokáta obžalovaného z objednání vraždy už nehlídá ani náramek. Soud mu zmírnil náhradu vazby
-
Ve sporu o 90 tisíc korun jsou zadané posudky za statisíce. Soud o blokaci ‚dezinfowebu‘ nekončí
-
AI lidem sebere práci. Nedebatujeme o tom, co od ní chceme, vadí analytikovi
-
Otevře se vzácná obálka s údajně posledními slovy Masaryka. Poselství do ní měl vložit jeho syn