Smrk do českých lesů patří, někde je téměř nenahraditelný, říká odborník na obnovu lesa Petr Martinec
Lesy čelí kůrovcové kalamitě, její největší nárůst nastal po roce 2015. Lesníci na boj s kůrovcem nerezignovali, lesy jsou ale roztříštěny mezi více vlastníků, směřování stále hledáme a jednotný koncept obnovy českých lesů chybí, říká expert na obnovu lesa Petr Martinec. Zákon o ochraně krajiny a přírody možná nabízí špatnou cestu, do budoucna budeme v určitých lokalitách rádi, že tam vůbec něco roste – byť nemusí jít o původní plodiny, upozorňuje.
Podívejte se na bonusové video s Petrem Martincem:
Související
-
Týden pro lesy. Co ohrožuje českou přírodu? Poslouchejte seriál Radiožurnálu
Kůrovcová kalamita zasáhla téměř celé Česko a lesní porosty chřadnou. Dá se něco dělat proti jejich vymírání? A co pro lidskou společnost vlastně znamenají?
-
Pokud něco nezměníme, přestane česká krajina plodit. Politika je velký hráč, varuje zemědělec
Jiní podnikatelé kupovali v 90. letech auta, on kupoval louky. Daniel Pitek je soukromý zemědělec, který hospodaří na 600 hektarech pod Milešovkou.
-
Máme čas klimatickou změnu zbrzdit, víme jak, ale jednáme pomalu, varuje zemědělský konzultant
V následujících dekádách se zvýší teplo i sucho. Zabránit tomu mohou změny ve využívání půdy a přístupu ke krajině. Konkrétní opatření zmiňuje konzultant Jan Svitálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.