Pokud něco nezměníme, přestane česká krajina plodit. Politika je velký hráč, varuje zemědělec
Jiní podnikatelé kupovali v 90. letech auta, on kupoval louky. Daniel Pitek je soukromý zemědělec, který hospodaří na 600 hektarech pod Milešovkou. Sám sebe označuje za tvůrce krajiny. A varuje před tím, co se s českou krajinou děje.
V hospodaření pro něj není nejdůležitější ekonomická stránka. Zajímá ho hlavně zachování krajiny, ať už jde o lesy, nebo o zemědělskou půdu. „Asi před deseti lety jsem se na konferenci pohádal s kolegy lesníky, když jsem jim říkal, že by měli mnohem víc pěstovat listnaté dřeviny. Rozčílili se, že potřebují prodávat a komu prý prodají buk? Dnes jim lesy plošně usychají,“ připomíná Daniel Pitek.
Veřejný zájem je dnes spojený hlavně se životním prostředím. Změny jsou tak rychlé, až mě to děsí.
Daniel Pitek
Budoucnost krajiny
Něco podobného prý čeká i zemědělskou půdu. Pokud se něco nezmění. „Dnes jedeme velkoplošným průmyslovým způsobem. Na polích nemáme předěly, na cestě z Prahy jste cestou sem viděli ohromné plochy. Hlína, která tam, je, vysychá, dochází k takzvané větrné erozi,“ popisuje. „Půda je navíc mrtvá, protože do ní nedáváme žádnou organickou hmotu.“
Čtěte také
Něco podobného podle něj česká krajina nemůže dlouho vydržet. A blíží se chvíle, kdy půda přestane plodit. „Už dnes výnosy klesají, přestože se tomu brání za pomoci chemie, jako jsou nejrůznější herbicidy,“ připomíná třeba nedávnou kauzu s „hubením hrabošů“. „Zaplaťpánbůh že se proti tomu široká veřejnost postavila.“
O problémech s vodou a jejím zadržování v krajině se v posledním roce hodně mluví. Naopak o problému s erozí půdy se mluví málo, dodnes neexistuje ani protierozní vyhláška. „Politika je v tom velký hráč. A ve spojení s ohromnou lobby, která má byznys z lesnictví a zemědělství, rozhoduje o tom, co se bude dít. Je třeba, aby veřejnost začala mnohem víc tlačit, aby začala sledovat, co se děje v krajině. Jako se teď stalo například s hubením hrabošů.“
Podnikání vs. hospodaření
V souvislosti se zemědělstvím používá Daniel Pitek slovo „tvořit“. „Jsou lidé, kteří chtějí v zemědělství podnikat – to jsou akciovky, které mají ohromná pole a chtějí co největší výnosy, produkci podřizují úplně všechno.“
Když lidé jedou jen na výnos, co po nich pak zůstane?
Daniel Pitek
„Mezi podnikáním a hospodařením je ale rozdíl. Hospodaření je běh na dlouhou trať, při hospodaření tvoříte krajinu a své okolí. Většinou jde o rodinné statky, které se předávají z generace na generaci, chtějí, aby místo, kde pracují a žijí, nějakým způsobem vypadalo.“
Související
-
Ptačích druhů ubývá. A může za to člověk, varuje ornitolog Zdeněk Vermouzek
Vzbudil vás dnes ráno radostný zpěv ptáků? Nedělejte si iluze. Přírodní říše není ani zdaleka tak radostná a harmonická, jak si ji malujeme.
-
Za deset let už se možná v přírodě nevykoupáte, varuje hydrobiolog
Pokud vás napadlo, že se před tropickým horkem zajdete zchladit k rybníku, radši se ještě posaďte. A poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s hydrobiologem Jaroslavem Vrbou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.