Za deset let už se možná v přírodě nevykoupeme. A můžeme si za to sami, varuje hydrobiolog

31. červenec 2018

Pokud vás napadlo, že se před tropickým horkem zajdete zchladit k rybníku, radši se ještě posaďte. A než vyrazíte, poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s hydrobiologem Jaroslavem Vrbou.

Kvalitu vody v přírodě zlepšíte i vhodným výběrem pracího prášku

Čistírna odpadních vod, Třebíč

Na Světový den vody jsme s vedoucí Odboru životního prostředí z magistrátu v Jihlavě Katarinou Ruschkovou mluvili o tom, že voda je stále vzácnější a každý se taky podílíme na jejím znečišťování. Zároveň jsme se pokusili poradit, co udělat proto, abychom vodu znečišťovali co nejméně.

Sinice už opět zamořují české vodní plochy. A podle Jaroslava Vrby se není čemu divit. „Sinice mají rády teplo, a také nadbytek živin. Jejich přikrmování začalo s vynálezem růstových průmyslových hnojiv,“ upozorňuje. 

A pokračuje to dodnes. I na nás tak záleží, jak bude česká příroda vypadat za deset let. „Pokud dáme přednost svému pohodlí a budeme se tvářit, že problém neexistuje, nádrže pokvetou čím dál víc, v celé ploše a nebude se kde koupat,“ varuje hydrobiolog.

Voda mizí i z krajiny

A vliv to všechno může mít i na krajinu jako takovou. „Krajinu ovlivňujeme tím, jak se k ní chováme jako hospodáři a zemědělci. Například poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině, kdy například na jižní Moravě už krajina vodu ani nezadrží.“

Přehodnoťte svůh vztah k vodě. Abychom v dnešní době sucha a rozkolísaných srážek měli zásobu. Abychom si udrželi komfort toho, že z kohoutku teče pitná voda.
Jaroslav Vrba

„Už padesát let se snažíme vody co nejrychleji zbavit. A pak se divíme, že je sucho. Začínáme mít nedostatek vody,“ upozorňuje Jaroslav Vrba. Česko přitom tvoří takzvanou „střechu Evropy“ a nová voda do něj téměř nepřitéká.

Co může udělat každý z nás?

1. Hlídejte spotřebu vody: zjistěte, zda vám třeba neprotéká záchod

2. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

3. Při čištění zubů nenechávejte tekoucí kohoutek

4. Stavíte-li dům, myslete na využití dešťové vody

autoři: Lucie Výborná , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.