Smích je znakem člověka, říká herečka Tomicová. Ve filmu hraje ženu s celoživotním deficitem lásky

2. červenec 2022

A pak přišla láska…. To je název filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Natočil ho Šimon Holý a v hlavní roli se představila herečka Pavla Tomicová. „Kromě toho, že paní hledá pomoc u kartářky, tak je film i o rodovém léčení – aby se vyčistil rod od špatné energie a nastartoval novou dráhu,“ přibližuje. Kde se film natáčel? A co Pavlu Tomicovou tak dlouho drželo v Klicperově divadle v Hradci Králové?

Čím je pro vás smích na jevišti, v hledišti i v životě?

V životě strašně důležitý, bez humoru bych nemohla fungovat, strašně ráda se směji. Bohužel někdy hodně nahlas. Na jevišti je to někdy problém, protože ne každá postava se může smát jako já. Pláč je stejný, všichni pláčeme stejně, ale smích je znakem člověka.

Dnes bude mít premiéru snímek A pak přišla láska…, režisérem je Šimon Holý. Jak vás získal ke spolupráci?

Čtěte také

Zavolal mi a začal mi vyprávět o projektu, který chystá. Bylo to strašně dobrý a lákavý, co říkal. Hned jsem do toho chtěla jít.

V titulcích je Šimon Holý autor scénáře. Ale vy a ostatní kolegyně, které tam hrají, také...

Dokonce se mě na to ptali, jak jsem se cítila jako spoluscenáristkou, ale já jsem se tak necítila. Pořád to zůstává herecká práce, i když člověk improvizuje. Scenáristická práce to úplně není. Improvizaci mám strašně ráda, ale to asi možná používám i špatný slovo. Nejde o improvizaci, ale vyjádřit svými slovy pocity, situaci...

A co tam hrajete?

Režisér Šimon Holý a herečka Pavla Tomicová

Šedesátiletou ženu, která má celoživotně deficit lásky. Je to žena, která má neustále problém potkat správného muže a celý život se trápí tímhle deficitem. A zatížená je celá ženská linie. Takže ten film je kromě toho, že paní hledá pomoc u kartářky, tak i o tom, že se tam dělá rodové léčení, aby se vyčistil rod od špatné energie a nastartoval novou dráhu.

Ve Snowboarďácích, Rafťácích, Nudě v Brně hrajete nezapomenutelné role. Ale jsou to spíše postavičky, na rozdíl od tohoto filmu...

Zviditelnili mě Snowboarďáci, protože to bylo divácky velmi navštěvovaný. Ale pak jsem zažívala takový zvláštní boom, protože jsem dostávala nabídky a říkali mi – už to na vás píšeme. A když jsem to četla, tak jsem zjistila, že to píšou na tu paní ze Snowboarďáků. Musím říct, že tohle je první role – nechci říct normální, má spoustu problémů – ale není to už karikaturní postava.

autoři: Jan Pokorný , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.