Bára Hrzánová: Soudruh prezident nám řekl, že máme jezdit bavit důchodce. A já jsem to vzala vážně
Lucie Výborná se vydala do lesa s Bárou Hrzánovou. Prošly se pražským lesem a povídaly si o cigánském divadelním kočování po seniorských centrech, ideálním létě i hře Hrdý Budžes. Jací jsou s manželem Radkem Holubem houbaři? Jak Bára prožívá úbytek diváků v jevištích? A co říkala jejímu synovi o hře na housle Zuzana Navarová? Poslechněte si celý rozhovor.
Jaké míváš léto?
S Radkem tomu neříkáme dovolená, říkáme prázdniny. Sešli jsme se spolu v tom, že herectví děláme kvůli děkovačkám a prázdninám. Nemáme žádné vyšší cíle. Když mi dřív, před covidem, volali, abych přijela v létě na festival – muzika jo, to není moje povolání –, ale abych hrála divadlo, říkala jsem: Ne, ne, ne. Radek odmítal filmy. A teď říkáme: Ano, jistě, rádi přijedeme! To je trošku změna.
Já mám naopak pocit, že tu stojím s osobou, která chce být užitečná. V době covidu jste se s maringotkou vydali na Cigán Tour po seniorských centrech…
Co jiného má člověk dělat… Myslím, že jsme na světě proto, abychom se milovali, radovali, abychom to přáli ostatním lidem a přáli jim to aktivně – připojovali se k tomu.
A zároveň bychom měli ještě něco – ne něco postavit, prokristapána, nebo něco vybudovat, nějaké pomníky – ne, jenom tak jako hezky bejt, aby si lidi, když umřeme, řekli: Jéžišmarjá, to s ní byl príma večer, s tou holkou!
Čtěte také
Během covidu mi nejvíc chybělo sdílení. Měla jsi to stejně?
Proto vlastně vzniklo Cigán Tour. Soudruh prezident nám řekl, že máme jezdit bavit důchodce, a já jsem to vzala vážně. Řekla jsem si: Tak jo, chlapče, takhle to chceš, tak já to udělám.
Bylo to o tom sdílení – kdybys nás viděla, když jsme jeli prvně do Prachatic… Byli jsme jak malí parchanti. Furt jsme se jenom chechtali a tleskali a volali jsme: Jedeme, jedeme! A první pumpa, první kafíčko: Hurá, hurá, jedeme!
My cirkusáci jsme takhle nastavený. Musíme prostě jezdit a je nám jedno kam. Přijedeme strašně rádi do každé malé špeluňky. Když lidi budou chtít přijít, tak jim zahrajem.
Někdo mi říkal, že bych s Budžesem měla jet do Ameriky. Tak jsem mu říkala: Nepotřebuju do Ameriky. Hraju úplně stejně v Prachaticích nebo v Pardubicích. Mně je to úplně jedno.
Čtěte také
Hru Hrdý Budžes máš asi na doživotí, že?
Nějak jsem pochopila, že tam asi pravděpodobně zemřu.
Žerty stranou – je to pro umělce dobrá smrt?
Ano! Já jsem se tomu dlouho bránila, a pak jsem si říkala: Sakra, to je dobrý, ten Tyl, jak mu to prasklo na jevišti.
Není od toho daleko, protože na podzim to bude 20 let, co to hraju. Když jsem to začala hrát a zkoušet, nebylo mi ještě ani 40. Teď už je mi 58 a dělám tam furt stejné nesmysly a trvá to tři hodiny. To už se nedá zkrátit. To bych neudělala, nejsem blázen.
Teď jsme oslavili 900. reprízu. A mám to pořád ráda! Dokud tam chodí malé děti, a speciálně malí kluci – protože malí kluci nejsou poslušní. Holčičky se některé dají přesvědčit, že by měly být na představení hodné. Ale pokud se malí kluci smějí a vydrží na představení tři hodiny, má to smysl.
Proč si houby pojmenovává houby po svém? A jaké jsou pro ni ideální prázdniny? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Být na cestě je náš život. Občas je to dřina, ale stojí to za to, popisuje Bára Hrzánová
Bára Hrzánová se představuje v inscenaci Silnice o cirkusovém životě. Mám pocit, že Gelsominu znám, že to je kus mého já, přiznává.
-
Bára Hrzánová: Někdy se cítím být Romkou
Koncem roku 2019 vyšla kniha O mulo!, jejíž podtitul zní Povídky o duchách zemřelých. Texty v ní jsou v romštině, češtině a slovenštině. Pokřtila ji herečka Bára Hrzánová.
-
Igor Chmela napsal scénář ke krátkému filmu, zahraju si v něm s manželem, prozrazuje Lenka Vlasáková
Lenka Vlasáková si během pandemie zahrála ve filmu Radka Bajgara Teorie touhy. Je o tom, jak přežít dlouhodobý vztah a udržet si vlastní svobodu, prozrazuje herečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.