Rusko je iritant, ne skutečná hrozba. Čína ale silovou politikou korumpuje Západ, myslí si diplomat Petr Kolář
Co pro Česko znamenala návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompea? Co čekat od cesty devadesátičlenné delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem na Tchaj-wan? A mohou protesty v Bělorusku sesadit prezidenta Lukašenka? Vladimír Kroc se ptal bývalého velvyslance v USA a Rusku, diplomata Petra Koláře.
Návštěva amerického ministra zahraničí měla podle Petra Koláře důležitý význam. Projev Pompea v senátu nesl jasné poselství: „Jste naši spojenci a vážíme si vás, ale máme starost, abyste se nedostali do pasti, která byla nastražena.“
Čtěte také
Obavy souvisí s dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech, opravami v Temelíně a zavádění sítě 5G. Prezident Trump se začíná jasně profilovat proti Číně a Rusku, které mají zájem na oslabení evropské demokracie.
„Rusko je problematický faktor, iritant, ale není to ekonomický gigant. Není pro nás skutečnou hrozbou.“
Čínský apetit
Tou začíná být Čína: „Má obrovské finanční prostředky a apetit růst. Silovou politikou korumpuje lidi na Západě a nabízí alternativní model k demokracii: Čína je komunistická mocnost a roste a ekonomika funguje.“
V této souvislosti Mike Pompeo pochválil předsedu senátu za plánovanou cestu na Tchaj-wan. „Pan předseda projevil odolnost a statečnost. Podpora ze strany důležitého strategického spojence je cenná a znamená hodně i lidsky.“
Na této cestě si americká strana může otestovat, jak bude Čína reagovat. „Když Číně nevyjde bič, uplatní cukr. Pokud má nějaké zájmy v Evropě, chvíli bude hudrovat. Možná to odnesou české firmy, které v Číně investují, ale celkový zájem státu tím ohrožen nebude,“ myslí si diplomat.
Makropulos Lukašenko
Ohledně Lukašenkovy pozice v Bělorusku si tak jistý není: „Lukašenko je taková věc Makropulos: když už si říkáte, že není možné, aby v současné Evropě fungoval, vždy to nějak dá a pokračuje dál.“ Tentokrát to podle něj přehnal, což bude mít následky v podobě sankcí na jeho blízké okolí.
„Dosud na sebe má napojené vazaly. Jakmile jim přestane být užitečný a začne jim škodit, může se lodovec začít hroutit. Běloruská společnost se emancipuje, je inspirovaná Ukrajinou a podporou Západu. Lukašenkovi zvoní hrana – ta ale může zvonit ještě dlouho.“
Související
-
Být závislý na jedné rouře z Ruska je riskantní, říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
Stát a energetická společnost ČEZ podepsaly dvě smlouvy o zajištění stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Je pravděpodobné, že bude uveden ve zkušebním provozu?
-
Naše zájmy musíme vyvážit našimi hodnotami, vymezuje ministr zahraničí pozici Česka vůči Číně
Skupina PPF přes najatou firmu vylepšuje obraz Číny v České republice. Jak se postavit k soukromé podpoře vědy a výzkumu? Odpovídal ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.