Být závislý na jedné rouře z Ruska je riskantní, říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
Stát a energetická společnost ČEZ podepsaly dvě smlouvy o zajištění stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Ten byl měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2036. Jak je pravděpodobné, že bude za 16 let nový blok opravdu ve zkušebním provozu? „Je před námi hodně let, řekl bych, že příštích deset let bude hodně o papírování,“ odhaduje vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
Stát a energetická společnost ČEZ podepsaly dvě smlouvy o zajištění stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Je pravděpodobné, že bude uveden ve zkušebním provozu?
„Těmito smlouvami jsme udělali to, že se přistoupí k reálnému výkonu činností tak, aby byl definován investor, aby byl definován způsob výkupu elektrické energie a umístění na trhu. Definovali jsme způsob zajištění financování, lokalitu, výkonový rozsah a formu výběrového řízení,“ vysvětluje.
Dvě podepsané smlouvy podle něj umožňují to, že ČEZ bude moci financovat a pokračovat tak, že získá souhlas Úřadu pro ochranu nad jadernou bezpečností pod státním dozorem k umístění nového jaderného zdroje.
„Bude moci získat územní rozhodnutí, což je věc naprosto klíčová z hlediska stavebního zákona, a bude moci připravit smlouvy na výběr dodavatele na dodávku elektrárny,“ vysvětluje.
Čtěte také
Jak je ale velké riziko, že k projektu nedá souhlas Evropská komise? K tomu nevidí Míl důvod. „Stát má v rámcové smlouvě povinnost zajistit stabilitu legislativního regulatorního prostředí, a zároveň má za povinnost uplatnit bezpečnostní zájmy,“ argumentuje.
Nebude dostatek energie
Míl také upozorňuje, že Česká republika nebude mít podle bilance spotřeby, které jsou upřesněny až k roku 2040, dostatek elektrické energie.
„Hledali jsme řešení, jak nedostatek výkonu nahradit. Šli jsme cestou úspor, pak cestou zastavení exportu a navýšení importu na maximum, což technické parametry umožňují. Šli jsme i cestou navýšení podílu obnovitelných zdrojů,“ zdůrazňuje s tím, že v případě teplárenství šli cestou zvýšení importu plynu.
„Česká republika by měla víc jak vážně uvažovat nad severojižním propojení z Polska přes české území na jih Evropy. Být závislý na jedné rouře, v nadsázce řečeno, přes Severní moře a Německo do České republiky z Ruska je z bezpečnostního hlediska riskantní,“ míní.
Související
-
Budoucnost energetiky? Současné jaderné elektrárny musíme nahradit něčím vyspělejším, říká Drábová
Dostala se jaderná energetika na hranice svých možností? Jak tvrdí Dana Drábová v podcastu Budoucnost R, svého vrcholu ještě energie z jádra nedosáhla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ruský útok na město Sumy si vyžádal nejméně 20 obětí
-
Jen SPD by nestačila. ANO by potřebovalo dva koaliční partnery, ukazuje dubnový model STEM
-
Při charitativním vysílání Radiožurnálu se vybralo 1,3 milionu korun, sbírka pokračuje až do Velikonoc
-
OVĚŘOVNA: Alza prý rozdává starším lidem notebooky za 70 korun. ‚Jedná se o podvod,‘ varuje společnost