Ruská a americká kosmonautika jsou na sobě závislé, připomíná odborník Tomáš Přibyl

Na oběžnou dráhu Marsu se vydala sonda MAVEN, další sondu k této planetě vyslali také Indové. Nebude u Marsu přeplněno? Ptal se moderátor Martin Veselovský publicisty a odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla.

„Tím, že poznáváme vesmír, poznáváme i sami sebe a Zemi,“ podotýká Tomáš Přibyl a připomíná, že sonda MAVEN, kterou k Marsu vyslala NASA, nám může pomoci odkrýt spoustu zajímavých informací.

Čtěte také

Současně však uznává, že je u Marsu přeplněno. „Ale je to pěkné. Vždyť Mars známe lépe než Měsíc, což je náš nejbližší soused,“ uvažuje. Můžou se tedy jednotlivé sondy potkat? „Tak velký provoz tam není. Podívejte se, kolik máme těles na oběžné dráze Země,“ zdůrazňuje.

Jednou bychom však mohli mít problém. „Pokud počet objektů na oběžné dráze vzroste, může dojít k řetězovému efektu. U Marsu je ale poměrně klid,“ tvrdí Tomáš Přibyl.

Proč může sondám ublížit i prach komety? A v jakém stavu je dnes americká kosmonautika? I to jste mohli slyšet po 17. hodině.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.