Řidiči podceňují přestávky při dlouhých cestách, varuje šéf Besipu. Jak předejít mikrospánku za volantem?
Nehod způsobených únavou nebo mikrospánkem v poslední době na českých silnicích přibývá. Loni se jich podle dat Centra dopravního výzkumu stalo 1600. Bylo to o 600 víc než o rok dřív. „Bohužel tento typ nehod patří k těm s velmi špatným scénářem, protože je tam absence brzdné dráhy, řidič nereaguje typicky, dochází ke střetu s pevnou překážkou,“ varuje šéf Besipu Tomáš Neřold.
Čtěte také
Co nejvíc motoristé podceňují?
Obecně řidiči velmi přetahují limit, kdy už by opravdu řídit neměli, často podceňují bezpečnostní přestávky při dlouhých cestách třeba po dvou hodinách, řídit čtyři hodny v kuse je špatně.
Druhá věc, kterou lidé nejvíce podceňují, je spánek před cestou, kdy proto, aby jeli brzo ráno a vyhnuli se intenzivnímu provozu, spí třeba čtyři nebo pět hodin. A to je už opravdu riziko.
Jaká jsou doporučení řidičům, které čeká nějaká dlouhá cesta autem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Autosedačka ochrání dítě za jízdy i v zaparkovaném voze. Na zapomenutého potomka upozorní alarmem
V Itálii minulý týden začalo platit nařízení, podle kterého musí řidiči mít v autě zařízení, které varuje před zapomenutím dítěte ve voze. Jak funguje?
-
„Řidiči jsou nervózní a neukáznění.“ Silničáři na českých dálnicích musejí být neustále ve střehu
V druhém díle seriálu zůstáváme při zemi – na dálnicích. Každou noc na některé úseky vyrážejí silničáři. I obyčejné sekání trávy pro ně přitom může znamenat nebezpečí.
-
Na dlouhé cesty alespoň po šesti hodinách spánku a s přestávkami ideálně po dvou hodinách, radí BESIP
„Zpomalit, nezávodit s ostatními ani s časem a bezpečný odstup, který řada řidičů podceňuje,“ shrnuje základy nejen prázdninových cest vedoucí BESIP Tomáš Neřold.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.