Richard Brabec: Bylo by „srabácké“, kdybych nehlasoval pro prolomení těžebních limitů

Důl Bílina
Důl Bílina
Richard Brabec je prvním ministrem životního prostředí, který hlasoval pro prolomení těžebních limitů. Ministr však svůj názor hájí a tvrdí, že jeho rozhodnutí bylo podložené řadou návštěv na dotčených místech. Co tedy podle něj znamená prolomení limitů na dole Bílina a jejich zachování v případě lomu ČSA?

„Byla to kompromisní varianta,“ tvrdí o rozhodnutí vlády Richard Brabec ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. „Bylo by srabácké, kdybych nehlasoval pro tak vyvážené rozhodnutí,“ dodává.

Vláda se podle jeho slov snažila informovat a dostala celou řadu názorů na prolomení limitů těžby – reálné potřeby elektráren, sociální a ekonomické dopady, ale i dopady na zdraví a životní prostředí.

„Bez prolomení limitů by tu bylo riziko, že po roce 2025 nebudeme mít dostatek uhlí pro teplárenství a pro malé spotřebitele. To by byl reálný problém,“ vysvětluje svůj pohled na situaci a připomíná jeden z hlavních argumentů: „Můžeme se dostat do situace, kdy budeme ekonomicky nesoběstační.“

Nabízí se tedy otázka, z jakého důvodu byly prolomeny limity těžby jen v případě dolu Bílina. „Prolomení limitů na lomu ČSA by znamenalo bourání domů a stěhování lidí, což by bylo nepřijatelné,“ odpovídá Richard Brabec v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou.

Limity na lomu Bílina se prolomí, u ČSA dál platí, rozhodla vláda

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.