Richard Brabec: Bylo by „srabácké“, kdybych nehlasoval pro prolomení těžebních limitů
Richard Brabec je prvním ministrem životního prostředí, který hlasoval pro prolomení těžebních limitů. Ministr však svůj názor hájí a tvrdí, že jeho rozhodnutí bylo podložené řadou návštěv na dotčených místech. Co tedy podle něj znamená prolomení limitů na dole Bílina a jejich zachování v případě lomu ČSA?
„Byla to kompromisní varianta,“ tvrdí o rozhodnutí vlády Richard Brabec ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. „Bylo by srabácké, kdybych nehlasoval pro tak vyvážené rozhodnutí,“ dodává.
Vláda se podle jeho slov snažila informovat a dostala celou řadu názorů na prolomení limitů těžby – reálné potřeby elektráren, sociální a ekonomické dopady, ale i dopady na zdraví a životní prostředí.
„Bez prolomení limitů by tu bylo riziko, že po roce 2025 nebudeme mít dostatek uhlí pro teplárenství a pro malé spotřebitele. To by byl reálný problém,“ vysvětluje svůj pohled na situaci a připomíná jeden z hlavních argumentů: „Můžeme se dostat do situace, kdy budeme ekonomicky nesoběstační.“
Nabízí se tedy otázka, z jakého důvodu byly prolomeny limity těžby jen v případě dolu Bílina. „Prolomení limitů na lomu ČSA by znamenalo bourání domů a stěhování lidí, což by bylo nepřijatelné,“ odpovídá Richard Brabec v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.