Ragby vám může poškodit mozek, varují vědci. Doporučují omezit střídání a kontakty ve hře

11. září 2021

Ragby je divácky atraktivní sport, a to především díky nelítostným, tvrdým soubojům tělo na tělo. Jak teď ale zjistili vědci z Walesu, může nenávratně poškodit mozek hráčů.

Velké nárazy, prudké tlačenice, hlava na hlavu, rameno na rameno a nebezpečí, které láká. Takové je ragby. Jak se takhle tvrdý sport může podepsat na lidském mozku? To zjišťovali vědci z Univerzity v Jižním Walesu.

Sledovali jsme 21 hráčů ragby, kteří soutěží v jedné z hlavních profesionálních lig světa. Všichni to byli muži,“ popisuje profesor fyziologie Damian Bailey. Studie trvala celou sezónu, šlo o 31 zápasů. Hráčům jsme odebírali vzorky krve, měřili jsme míru okysličování mozku a také kognitivní funkce pomocí dotazníku.“

Nižší prokrvení mozku

Vědci si hráče rozdělili podle rolí v zápase, tedy na takzvané rojníky a útočníky. Zjistili, že rojníci se dostávají do mnohem víc konfliktů a skládek, což má dopady i na jejich mozek. Závěry své studie pak zveřejnili v časopise Experimental Physiology. Poukázali jsme na to, že do mozku hráčům po sezóně proudilo mnohem méně krve, a snažili jsme se rozebrat, proč k tomu dochází.“

Vědci popsali, že snížení prokrvení mozku souvisí se zvýšením počtu volných radikálů v krvi a s nedostatkem oxidu dusnatého. Důsledkem je, že se cévy nedokážou plnohodnotně roztáhnout, a tím do mozku přivést dostatek kyslíku a živin. Jak za to ale mohou bitky na hřišti?

ragby, rugby, míčová hra

Mozek je velice měkký orgán, velice citlivý, křehký. Je ze všech stran obklopený tvrdou lebkou. Při jakémkoli nárazu hlavy zevnitř na tu lebku vráží, a i když tam má jakýsi airbag v podobě mozkomíšního moku, který část sily absorbuje, tak se síly samozřejmě na mozek přenášejí,“ vysvětluje neurolog z Fakultní nemocnice v Ostravě Martin Sabela.

Čím větší tato síla je, tím větší hrozí poškození. Může dojít jen k přechodné poruše funkce mozku, například při otřesu mozku. Může ale dojít i k potrhání nervových vláken, u těžších úrazů ke krvácení do hlavy a těžkému poranění mozku.“

Neurodegenerativní změny na mozku

Kromě síly hraje roli i opakování nárazů a otřesů. Pak se plíživě a po delší době může objevit i takzvaná neurodegenerace. Jde o patologický proces, který stojí za celou řadou neurologických onemocnění, jako je třeba Alzheimerova nemoc nebo Parkinsonova nemoc, kdy dochází k postupnému zániku nervových buněk a poruše funkce neuronů samotných.“

Právě s tím prý nedostatečné okysličování mozku, na které přišli vědci z Walesu, souvisí. Je ale otázkou, zda je jeho příčinou, nebo důsledkem. Nejspíš to je obojí,“ uvažuje Martin Sabela. „Pravděpodobně dochází k poruše regulace průtoku mozkem, ale zároveň i k poruše metabolismu samotných buněk, které si o krev a živiny z krve říkají méně.“

Čtěte také

Mozek bez kyslíku a živin přitom jen stěží může fungovat správně. Spousta hráčů proto nosí ochranné helmy. Na počátku problémů ale nemusí být jen přímé údery do hlavy. Je to trochu jako whiplash syndrom při autonehodách. Může jít o kontakt jakékoli části těla, který se přenese do hlavy a může způsobit mechanické poškození,“ upozorňuje profesor Damian Bailey.

Míň střídání a kontaktů, doporučují vědci

Jak tedy mozky ragbistů lépe chránit? Je potřeba mít nějaké základní screeningové vyšetření mozkových funkcí. A měli bychom se snažit co nejvíc vyhnout kontaktům ve hře, například tím, že omezíme střídání, čerství hráči mohou způsobit větší zranění. Také bychom se měli vyhýbat větším konfliktům při trénincích.“

Damian Bailey nicméně ví, že je to velký a těžký úkol. Je jedno, jestli jste holka, nebo kluk. Hrajete ragby, protože vás baví fyzický kontakt. Je to součást hry. Je to jako říct: chci hrát fotbal, ale nechci kopat do míče. Decentní cesty, jak hru upravit, ale existují.“

I sebetvrdší ragbista má totiž mozek jen jeden.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související