Pyšná princezna slaví 70 let! Černobílá pohádka se stala nejnavštěvovanějším českým filmem všech dob

Přesně před sedmdesáti lety skončila princezna Krasomila v dobrých rukou krále Miroslava. Jednu z nejslavnějších pohádek Pyšnou princeznu natočil režisér Bořivoj Zeman na motivy pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha.

Pro Alenu Vránovu coby princeznu Krasomilu to byla osudová role nejen v profesním, ale také v soukromém životě. Kvůli představiteli krále Miroslava Vladimíru Rážovi se dokonce rozvedla se svým prvním manželem Pavlem Kohoutem.

"Pyšná princezna" Alena Vránová a její vnučka Antonia Tereza Nyass

Diváky v 50. letech, kdy se v kinech buď bojovalo, nebo budovalo, potěšil příběh, ve kterém dobro vítězí nad zlem. Jak Alena Vránová řekla v roce 2004 v rozhovoru pro Radiožurnál, film právě proto ale mezi tehdejší snímky nezapadal: „Jakmile ta pohádka tenkrát spatřila světlo světa, tak se na ni snesla strašná kritika.“

„Na nějaké hodnocení dokonce i hereckých výkonů, na to tenkrát vůbec nedošlo. Pohádka prostě žila mezi lidmi svým životem a nastal její čas, kdy se stala prostě klasikou a to už z ní nikdo neodpáře,“ vzpomínala v rozhovoru s Janou Klusákovou.

Nejoblíbenější česká princezna

Na televizních obrazovkách se pohádka i po 70 letech objevuje často a některé její části už zlidověly.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1952 získala ocenění za nejlepší film pro děti. A cenu si odnesla také herečka Alena Vránová, která se podle divácké ankety stala nejoblíbenější českou princeznou.

autoři: Adéla Burešová , prh
Spustit audio

Související