Protinádorový MitoTam má slibné výsledky u nádorů ledvin. Pokud vědci seženou finance, čeká látku druhá fáze klinických testů

7. březen 2023

Protinádorová látka MitoTam z dílny českého vědce Jiřího Neužila je bezpečná a účinkuje proti nádorům ledvin. To jsou výsledky první fáze klinické studie z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zveřejnil je prestižní časopis eClinicalMedicine.

„Tady vzadu na policích je uskladněný MitoTam,“ ukazuje mi zbylé zásoby nadějného léku proti rakovině chemik Lukáš Werner z Biotechnologického ústavu Akademie věd. Společně stojíme v chladové místnosti v centru BIOCEV ve Vestci u Prahy.

Poslední naděje

Jedním z pacientů, kteří se do studie zapojili, byl také Vladimír Klepal. S rakovinou se začal léčit v roce 2007, kdy mu lékaři kvůli nádoru odebrali ledvinu. Přípravek MitoTam uvítal. Nemoc se mu totiž po několika letech vrátila a lékaři už mu neměli co nabídnout.

„Je to zázrak a děkuji pánu bohu, že to na mě působí,“ řekl tehdy Českému rozhlasu.

Podle lékařky Zuzany Bielčikové z Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která klinickou část studie vedla, se Vladimír Klepal více než tři roky po experimentálním podání MitoTamu cítí dobře.

„Z tohoto pacienta máme velkou radost. Dosáhl zmenšení nádorového ložiska. Studii ukončil v říjnu 2019 a dosud ho sleduje regionální onkologické centrum. Vede plnohodnotný život, onemocnění kopíruje nález z října 2019,“ podotýká lékařka.

Čtěte také

„To, že díky našemu výzkumu můžeme nyní zachraňovat životy, je něco, o čem se mně dříve jenom snilo,“ říká objevitel MitoTamu biochemik Jiří Neužil.

Rozdílné fungování

MitoTam se od ostatních léků na rakovinu odlišuje jiným mechanismem účinku, působí totiž v nádorových buňkách přímo na mitochondrie. Ty se dají přirovnat k jakýmsi k buněčným elektrárnám.

Látka tohoto typu se na onkologických pacientech testovala poprvé v historii. Do studie byli zařazeni pacienti s různými typy nádorů. Nejlépe ale zapůsobila na nádory ledvin, vysvětluje chemik Lukáš Werner.

„Při experimentech na zvířatech se ukázalo, že množství MitoTamu v ledvinách je dlouhodobě stabilní. To znamená, že v některých orgánech se hladina po podání léku zvýší, ale poté poměrně rychle sníží. V ledvinách je ale dlouhodobě přítomný. Tak si vysvětlujeme, že nádory ledvin reagují nejlépe, protože je zajištěné, že lék na nádorové buňky působí dlouhodobě,“ míní chemik.

Zleva: Chemik Lukáš Werner, onkoložka Zuzana Bielčiková a objevitel MitoTamu Jiří Neužil

Investice pro další výzkum

Jak připomíná onkoložka Zuzana Bielčiková, celkem se první fáze studie zúčastnilo 75 pacientů, z toho 37 pacientů podstoupilo fázi 1B, během které se testovala účinnost léčby.

„U 14 z 37 pacientů se stav onemocnění buď stabilizovat, nebo se jim zmenšilo nádorové ložisko. Diagnóza pro druhou fázi studie je renální karcinom, jelikož jsme v první fázi měli takových pacientů šest a pozitivně jich na léčbu reagovalo pět,“ uvádí onkoložka.

Čtěte také

Právě proto se připravovaná druhá fáze klinických testů už bude týkat jen pacientů s nádory ledvin.

„Úsloví, které mě žene dopředu, je ‚To nejlepší ještě přijde‘. Jsme šťastní, že to takto dopadlo a snažíme se vše posunout dál, aby se látka dostala k pacientům jako plnohodnotný lék, alespoň na nádor ledvin,“ dodává objevitel MitoTamu Neužil.

Ten v posledním roce hledá spolu s kolegy investora pro druhou fázi. Bez toho nebude možné ve vývoji léku pokračovat.

autoři: Andrea Skalická , aka
Spustit audio

Související