Magazín Experiment: Jak pomáhá umělá inteligence najít cestu k plicnímu nádoru? A dá se vyrobit oblak?

11. květen 2024

  • 00:00 témata magazínu
  • 00:49 navigovaná bronchoskopie
  • 04:44 rozhovor s Jiřím Votrubou
  • 08:38 vítězství českých gymnazistů v soutěži NASA
  • 12:02 jak vyrobit oblak
  • 16:03 mnohomužství středověkých Avarů

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně využívají v těchto týdnech na sálech navigovanou bronchoskopii. Vyšetření dýchacích cest jim usnadňuje nový přístroj, který pracuje na bázi umělé inteligence. Bronchologovi přesně ukáže cestu, která k nádoru v průduškách nebo v plicích vede. Odběr vzorků tkáně je díky tomu jednodušší a přesnější.

Společně s přednostou Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Milanem Sovou stojíme na bronchologickém sále. Anestezioložka před námi právě chystá pacientku na zákrok za použití moderní tryskové ventilace.

„Umí třeba zadržet dech, což jsou manévry, které potřebujeme, abychom se v plicích dokázali zorientovat,“ vysvětluje lékař.

Čtěte také

Dva obrazy v jednom

Optický endoskopický přístroj drží v rukou broncholog Ondřej Venclíček: „Zákrok začínáme standardní bronchoskopickou inspekcí. Tohle je přesně ten případ, kdy přímo v průduškách nic nenajdeme, ale víme podle CT, že ložisko tam je,“ popisuje.

Teď proto přichází řada na přístroj, který funguje na principu takzvané tomosyntézy.

„Dokáže vzít obraz z CT, rozložit si ho ve své paměti na jednotlivé části a potom zároveň vzít obraz z rentgenu, z takzvaného C-ramena, a virtuálně si spojit oba dohromady, abychom věděli, kde se nacházíme s tím daným instrumentem či s kleštěmi, které zavádíme do pacienta,“ přibližuje nejmodernější zobrazovací technologii Milan Sova.

Virtuální navigace

„Máme tady z navigačního systému pomocí umělé inteligence namodelovanou trasu a virtuální bronchoskopii. A já už podle těch předchozích vyšetření vím, že budu potřebovat jít sem,“ ukazuje Ondřej Venclíček na místo, kam se musí s endoskopem dostat.

Během zákroku lékaři pacientku opakovaně rentgenují pomocí takzvaného C-ramena. I proto, že ložisko je malé a těžko dostupné, nemusela by ale tato běžně používaná metoda tzv. skiaskopie, tedy rentgen v reálném čase, na jeho odhalení stačit.

„A kolegové už jsou spokojení, protože konec endoskopu dostali do cílové oblasti, která je vyznačená fialovým kolečkem,“ těší přednostu Milana Sovu. „C-rameno se vrátilo zpátky pro ověření původní pozice. A teď už může začít samotná navigace pomoci rozšířené reality, díky které broncholog uvidí cestu, kterou se dostane k nádoru.“

„Ložisko je maličké, bez vykreslení bychom měli problém ho najít,“ zdůrazňuje broncholog Ondřej Venclíček

Cíl zasažen

„Vidíte tam ten žlutý útvar?“ obrací se na mě broncholog Ondřej Venclíček. „To je ta léze – přesně podle toho, jak si navigační systém spojil rentgen, který děláme tady, s CT, které jsme provedli dřív.“

Také kontrolní rentgen potvrzuje, že optický endoskop je přesně v místě, které určil navigační systém. Lékaři tedy mohou z nádoru, který se tam nachází, odebrat vzorky tkáně, klíčové pro další postup léčby.

„Ložisko je maličké, bez vykreslení bychom měli problém ho najít,“ zdůrazňuje na závěr broncholog Ondřej Venclíček.

Přístroj umožňující navigovanou bronchoskopii s využitím umělé inteligence budou lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně testovat do konce května.

autoři: Andrea Skalická , and
Spustit audio

Související