Proti úzkostem péčí o sebe. Možná najdeme věci, které pomáhaly, a dělat jsme je přestali, doporučuje sociální vědec
„Práce, sociální oblast, fyzická oblast, spánek, emoce, komunikace: ve všech najdeme věci, které mohou posilovat naši psychickou odolnost, nebo ji narušovat,“ míní Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. Jak se učí o duševním zdraví v zahraničí? Jak zvládat „ponorku“ v uzavřeném prostoru či konflikty obecně? „Označíme si emoce, které vznikají na základě určitých situací, rozfázujeme na naši vnitřní tendenci nějakým způsobem jednat,“ popisuje mechanismus sebeanalýzy.
Související
-
„V jednu chvíli se všechno sesypalo.“ Až pětina lidí teď trpí zvýšenými pocity úzkosti a depresemi
Větší stres, úzkosti a deprese prožívali ti, kteří už se před krizí potýkali s nějakými socioekonomickými obtížemi a které z ekonomického hlediska pandemie výrazně zasáhla.
-
Deprese a úzkosti v době pandemie. Na péči psychologa mohou pacienti čekat až několik měsíců
V Česku přibývá lidí, kteří mají kvůli koronaviru psychické problémy. Na odbornou pomoc ale čekají i několik měsíců.
-
Všechny kočky jsou šedé aneb Populární hudba jako znamení melancholie či úzkosti
Publicisté M. Hroch a K. Veselý se v knize Všechny kočky jsou šedé zamýšlejí, proč zní současná populární hudba tak smutně a zda se v ní dá vůbec zaslechnout nějaká naděje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.