Příprava na posmrtný život byla zásadní. Nový objev portrétů starověkých mumií v Egyptě vydává další tajemství

15. prosinec 2022

Poprvé za víc než sto let objevili vědci v Egyptě portréty starověkých mumií. Až nečekaně realistické podobizny se objevily při výzkumu hrobek u egyptského Fajjúmu jihozápadně od Káhiry. Jaromír Krejčí z Českého egyptologického ústavu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy prozrazuje, jestli může tento objev posunout i moderní technologie, které egyptologům pomáhají.

Obrazy v hrobkách byly z doby mezi prvním stoletím před naším letopočtem a prvním stoletím našeho letopočtu, tedy z takzvaného helénistického a římského období, kdy Egyptu vládli řečtí Ptolemaiovci a Římané.

Příprava na posmrtný život

Obrazy mají výjimečnou historickou i uměleckou hodnotu. V čem jsou cenné z historického hlediska?

Důležité jsou právě kvůli tomu, že dokládají propojení mezi řecko-římskou helénistickou a egyptskou kulturou, protože byly používány v rámci mumifikačního procesu a byly součástí mumifikovaných ostatků obyvatel především této oblasti Fajjúmu.

Výstava Egyptské mumie: Vešebty (pohřební sošky), Egypt, Nová říše (1543–1069 př. n. l.)

Zmínili jsme i tu uměleckou hodnotu. V čem jsou ty portréty významné v tomto směru?

Jsou velmi realistické, zobrazují právě ty pohřbené mumifikované lidi ve všech detailech. Ukazují účesy, šperky, oblečení. Kresby jsou velmi kvalitní.

Spojení toho a onoho světa

Portréty nám můžou pomoci lépe pochopit i to, jak starověcí lidé v těchto dobách chápali svět. V čem?

V této specifické době vidíme propojování řecko-římského života a staroegyptských představ, především náboženských. Vidíme, stejně jako v případě dalších kulturních fenoménů, třeba architektury, propojení těchto dvou sfér. Život na tomto světě byl vlastně přípravou na onen věčný blažený život.

Čtěte také

Právě mumifikace, zachování těla, podoby člověka a jeho jména plus dalších věcí, to všechno bylo jednou z důležitých podmínek věčného blaženého světa na onom světě po smrti. Bylo to důležité zajistit co nejlépe pohřeb a všechny pohřební zvyklosti, a to přesně podle pravidel tak, aby se tam ten člověk mohl dostat. 

Jak ti lidé vypadali?

Moderní technologie nám dnes umožňují mnohdy rekonstruovat, jak lidé v minulosti vypadali. Mohly by tyto poměrně realistické obrazy nějak posunout tuto disciplínu? Například ukázat nakolik ty rekonstrukce odpovídají realitě.

Určitě, ty mumifikované ostatky lidí, kteří byli zobrazeni na těchto faraonských portrétech, byly scanovány, tam odpovídá věk a samozřejmě pohlaví. My samozřejmě používáme v dnešní době různé moderní prostředky na rekonstrukci podoby lidí.

Náš Ústav na toto téma uspořádal výstavu k dvojitému výročí významných objevů dvouset let rozluštěné hieroglyfického písma a sto let objevení Tutanchamonovy hrobky. V Karolinu potrvá do konce roku 2022. Prezentujeme tam výsledky CT snímkování a pak rekonstrukce podoby panovníky Tutanchamona. Takže určitě můžou tyto faraónské portréty při rekonstrukci podoby těchto lidí pomoci.

autoři: Jan Pokorný , aka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.