Egypťané oceňují české archeology. Chtěli by je využít i při zpřístupňování památek

23. červen 2016

Už čtyřicet let mají čeští egyptologové koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Jedna z nejrozsáhlejších archeologických lokalit v Egyptě vydává jeden objev za druhým. Práce expertů z Univerzity Karlovy si Egypťané cení. Některé odkryté památky chtějí zpřístupnit návštěvníkům. Jarní sezónu už egyptologové v Abúsíru ukončili, na zveřejnění letošních objevů si však veřejnost musí ještě počkat.

S egyptologem Jaromírem Krejčím jsme právě vystoupali na vrchol Neferirkareovy pyramidy. Stavba byla původně vysoká 66 metrů, dnes už je nižší, ale i tak se tyčí do výšky nejméně 40 metrů a je z ní krásný výhled.

„Koukáme se na Niuserreovu pyramidu, tady je krásně vidět, jak se musel vklínit mezi starší hrobky,“ popisuje egyptolog.

Dole je vidět dělníky a Jaromír Krejčí ukazuje jako na dlani jednotlivé stavby, na kterých čeští egyptologové pracovali.

Hromadný snímek egyptologů a jejich dělníků při ukončení jarní sezóny

Ostatní archeologové české expedici lokalitu v Abúsíru docela závidí. „Určitě. Právě v té době ještě před revolucí v roce 2011 tady byly tlaky z různých směrů se sem dostat. Trošku ta situace, která není teď úplně jednoduchá, nám nahrává, že se nám daří udržet celistvost té koncese,“ říká Jaromír Krejčí.

Egyptské úřady si uvědomují, že je česká lokalita v Abúsíru výjimečná, zároveň si však práce středoevropských egyptologů cení.

„Česká mise měla veliké štěstí. Zároveň ale měla od začátku i velmi seriózní přístup k práci. Přispěla k rozuzlení mnoha záhad egyptské civilizace, zvláště pak z období Staré říše a naopak pozdní doby 26. dynastie,“ líčí ředitel egyptské památkové správy v Káhiře a Gíze Alá Šihát.

Pod pískem jsou památky chráněné

Ten připomíná, že práce českých egyptologů nespočívá jen ve vykopávání památek, ale že se zabývají i jejich konzervací.

Čtěte také

„Dokud jsou totiž stavby pod pískem, tak jsou tam přirozeně chráněné. Jakmile ale spatří světlo světa, nastává nutnost důsledné rekonstrukce a konzervace. Podle mě a také podle mínění mnohých mých kolegů přidali Češi na turistickou a památkovou mapu Egypta mnohá nová místa. Určitě to přispěje k rozvoji turismu v Egyptě,“ míní ředitel památkové správy v Káhiře a Gíze Alá Šihát.

Zpřístupňování památek veřejnosti je poměrně komplikované, Egypt o to však stojí. A do některých projektů by rád zapojil i české egyptology.

„Nedávno při návštěvě Prahy jsem profesorům Vernerovi a Bártovi (přední čeští egyptologové, pozn. red.) navrhoval, abychom vytvořili společný česko-egyptský tým, který by konečně otevřel pro veřejnost jednu z abusírských pyramid, a to Sahureovu pyramidu. My jsme už částečně pyramidu zabezpečili, vyčistili jsem vstupní chodbu, zastavili jsem se ale před pohřební komorou panovníka,“ líčí plány Alá Šihát.

autoři: ČRo , mac
Spustit audio

Související