Přemýšlíte, co uvařit? Inspirujte se třeba ve Španělsku. Vyhlášené šneky milují i malé děti

Šneci nejsou vyhlášenou pochoutkou jen ve Francii. Rádi si je dopřávají například i Španělé. Recepty na přípravu šneků se navíc předávají z generace na generaci a jsou takovým rodinným pokladem. Na šnecích si ve Španělsku prý pochutnávají i dvouleté děti.

Caracol, španělský název českého šneka. Pokud v tomto jarním období dorazíte do Španělska, hned si všimnete, že bary a taverny lákají klienty právě na tyto „caracoles“ neboli šneky.

Kdo je nenabízí, jako by nebyl!

Kdo je nemá v nabídce, je v tuto roční dobu mimo hru. Tvrdí to José Luis, majitel baru, ve kterém šneky prodávají vždy od konce dubna do července, tedy asi 3 měsíce. José Luis mi popisuje, že je běžné, když rodiče svým dětem pomáhají vytáhnout dřevěným párátkem vytáhnout pochoutku z ulity. A už dvouletí malí Španělé cucají caracoles.

Jedna porce šneků zaplní přibližně misku na cereálie

Sama jsem takovou scénu viděla na vlastní oči, a ne jednou. Celá rodina sedí u stolu, od prarodičů až po vnuky a vnučky. Každý má před sebou středně velkou misku se šneky, pod kterou je talíř na odkládání prázdných ulit. Mluvíme o vařených šnecích, ne těch pečených.

Recepty na jejich přípravu se prý dědí po babičkách, případně tetách, strýčcích nebo matkách. Tajemství kulinářského úspěchu spočívá ve správné velikosti produktu, dobrém omytí; při vaření je možné díky správnému koření získat lahodnou chuť doprovodné šťávy.

Na terase podniku sedí dva muži, které si právě pochutnávají na caracoles. Jeden je ze severu Španělska, druhý je domácí, tedy Andalusan. Ten ze severu, původem z Baskicka, mi říká, že jako děti je maminka posílala po dešti sbírat šneky na okolní louky. Doma potom pochoutku starostlivě připravovala.

Ti ze severu bývají větší

Esteban tvrdí, že šneci ze severu Španělska jsou větší než ti z jihu, tedy z Andalusie. Sem je přivážejí většinou z Maroka, protože domácí zdroje nestačí.

Čtěte také

Potom je připravují podle starých andaluských receptů. Estebanův kolega Antonio s ním souhlasí a říká, že aby měli šneci správnou velikost, je třeba ještě tak dva tři týdny počkat. A že nejideálnější období této sezóny teprve nastane. A to těsně před začátkem léta.

Přesně to mi předtím řekl také majitel baru José Luis. Ta správná část sezóny teprve dorazí, ale lidé jsou už nedočkaví, a tak houfně chodí na caracoles už teď.

Prozradí také to, že jíst šneky je typičtější večer než na oběd. A ideální je zapíjet je pivem. Samozřejmě s výjimkou těch malinkých a větších dětí. Ty ke šnekům spokojeně upíjejí šťávu z této pochoutky. Právě tu, stejně jako živočicha v ulitě, milují i mnozí starší. Často o ni často proto prosí ještě zvlášť do sklenice.

Esteban ze severu Španělska je zvyklý na větší typy šneků než servírují v Andalusii

autoři: Ľubica Zlochová , aka
Spustit audio

Související