Přemysl Rabas
Veterinář, bývalý ředitel chomutovského zooparku a v současnosti mimo jiné poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas - právě ten byl úterním hostem Lucie Výborné. Také zájem o ohrožené druhy ho už patnáctkrát přivedl do Afriky. A o svých expedicích po černém kontinentu dnes říká: "Smutné je, že když tam jezdíte delší dobu, vidíte i soumrak Afriky - jak to všechno postupně končí." Ve středu 4. února bude hostem spisovatel Ivan Klíma.
Vybíjení ohrožené zvěře a postupný zánik celých živočišných druhů - právě o tom byla řeč v Dopoledním Radiožurnálu především. Jaká je v současnosti situace v Africe, zemi, v níž je lov ohrožených druhů zvířat stále častým problémem?
Určitým způsobem se proti lovu těchto druhů snaží bojovat národní parky a soukromé rezervace. Pomineme-li nyní otázku komerčních národních parků, problémem, který zvířata životně ohrožuje, je především - korupce.
Právě v soukromých rezervacích totiž platí velice častá praxe, že každé zvíře má vlastního osobního strážce. V chudých afrických zemích je však právě - často velice kritická - finanční situace těchto strážců tím, co je zvěři nejvíce nebezpečné. "Důkazy o tom jsou. Když jsem naposledy byl v Zimbabwe, byla situace velice špatná. Strážci mají málo peněz a musí sebe a rodinu živit všelijak. Například nám se strážce snažil prodat náramek z žíně slona. A to je velice smutné, pokud něco takového nabízí strážce v parku."
Pokud tedy část příčin vybíjení ohrožených afrických druhů spočívá v chudobě, pak se tento problém může stát neřešitelným. Přemysl Rabas částečně souhlasí: "Politická situace a nestabilita v některých zemích ohrožuje celé druhy. Je na nás, abychom se pokusili zlepšit situaci těch lidí - ale jinak než finanční intervencí."
Finanční investice směřující do afrických zemí totiž často mají zcela odlišný efekt, než jaký předpokládáme: "Třeba investice do rovníkové Afriky na stavbu dálnic rozříznou prales a zároveň napomáhají jeho dalšímu drancování."
Mezi desátou a jedenáctou hodinou však bylo možné v Dopoledním Radiožurnálu naladit i optimističtější tón. Čeho se například už podařilo v Africe dosáhnout? Nejen to se dozvíte, poslechnete-li si záznam celého rozhovoru na stránkách našeho Rádia na přání.
Záznam celého rozhovoru s Přemyslem Rabasem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.