Přelom v léčbě rakoviny? Enzym luciferáza je netoxický a biologicky odbouratelný, vysvětluje vědec
K zobrazování nádorů by už onkologové nemuseli pacientům podávat radioaktivní látky a nové léky na rakovinu možná budou vyvíjet efektivněji. Čeští vědci totiž vytvořili nový typ fluorescenční luciferázy. Tou v noci září světlušky a krevety jí pod mořem matou predátory. Daniel Pluskal z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity s kolegy tuto látku zdokonalil, aby byla zářivější.
Může luciferáza opravdu zcela nahradit radioaktivní kontrastní látky?
Čtěte také
Ano, luciferázy mají potenciál nahradit radioaktivní kontrastní látky. Bioluminiscence stejně jako radioaktivní značky umožňuje ultracitlivé a neinvazivní zobrazování, například nádorů, infekcí a dalších předmětů medicínského zájmu, a to i hlouběji ve tkáních.
Stejně jako radioaktivní látky, ale na rozdíl od nich se jedná o látky zcela biologického původu, jsou jednoduché, levné na výrobu, úplně odpadá problém s likvidací nebezpečného obsahu, protože to jsou látky biologicky zcela odbouratelné a stejně tak jsou netoxické.
Má luciferáza oproti současným kontrastním látkám nějaké nevýhody? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Rakovina děložního čípku by nemusela existovat. Část žen ale podceňuje prevenci, varuje gynekolog
Leden je měsíc povědomí o rakovině děložního čípku. Z gynekologických nádorů jde o onemocnění, kterému se dá nejlépe předejít. V Česku je to ale stále problém. Proč?
-
Knír málokomu sluší. Budí zvědavost a tím se šíří osvěta, říká koordinátor fondu Muži proti rakovině
Po celý listopad probíhá charitativní akce Movember, která dělá osvětu v prevenci mužského zdraví. Jak akci popisuje koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině?
-
Věda pro děti: Proč světlušky svítí a jak to dělají?
Říká se jim svatojánské mušky a že světlušky nesvítí pomocí lucerniček, je všem asi jasné. Na otázku, jak dokážou vydávat světlo, by ale uměl odpovědět málokdo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka