Přechodná doba tolerance skončila. Za kouření v lokálech hrozí nyní až padesátitisícová pokuta

30. srpen 2017

Vysoké pokuty hrozí od středeční půlnoci podnikatelům za porušení protikuřáckého zákona. Končí totiž devadesátidenní lhůta, kterou měli majitelé barů a restaurací na to, aby se zákonu přizpůsobili.

Každý podnik nově musí musí mít jasně uvedený symbol „kouření zakázáno”, až padesátitisícová pokuta pak hrozí za to, že z baru nevykážou zákazníka se zapálenou cigaretou. Restauratérům ale pořád některá pravidla nejsou jasná: třeba to, jestli zákaz platí i v podloubích a pod pergolami na zahrádkách.

Problém s pergolami řeší i jedna z pražských hospod. Někde jde totiž o trvalou stavbu, kde má být kouření zakázané, současně to ale není vnitřní prostor.


Dodržování protikuřáckého zákona kontrolují hygienici už od konce května a jen v Praze udělali přes dvě stě kontrol. Žádné pochybení nenašli.

Ministerstvo zdravotnictví má v takových případech jasno, říká mluvčí resortu Štěpánka Čechová. „Kouření ve vnejších prostorách provozoven stravovacích služeb zákon nereguluje,” potvrzuje.

Kvůli nejasnostem ve výkladu zákona ministerstvo chystá na září informační kampaň pro podnikatele. Na to je ale podle prezidenta Asociace hotelů a resturací Václava Stárka pozdě. „Podobná kampaň tady měla být před účinností toho zákona, teď už je to zbytečné,” říká.

Nepůjde o hon na čarodějnice, zní z ministerstva

Stát teď začne kontrolovat, jestli se v hospodách a barech skutečně nekouří. Za porušení zákona hrozí podnikatelům až dvoumilionová pokuta. A tresty můžou přijít i za nevykázání podnapilé osoby mladší 18 let z podniku.

Jak přesně budou kontroly vypadat? „Nebude se jednat o hon na čarodějnice. Máme plán kontrol, které provozovny budou navštěvovány a jak budou vypadat,” říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

„Sazby pokut jsou stanoveny podle zákona, záleží na stupni společenské nebezpečnosti. To nejhorší se paradoxně netýká kouření, ale konzumace alkoholických nápojů u osob mladších osmnácti let,” dodává.


Chceme snížit počet kuřáků, protože zdravotní dopady jsou zřejmé. Slyšel už jsem řadu pozitivních signálů od sportovců nebo nekuřáků, kteří si zákon pochvalují.ROMAN PRYMULA

Řada podniků si stěžuje, že ministerstvo vnitra podcenilo informační kampaň. To Roman Prymula odmítá. „Kampaň začala 31. května, její druhá fáze začíná nyní. Snažíme se, aby lidé, kteří se vrátili z dovolených, nezapomněli, o čem ten zákon je,” popisuje.

O zmírnění protikuřáckého zákona podle něj ministerstvo zdravotnictví zatím neuvažuje.

autor: jar
Spustit audio