Potraviny stále zdražují. V Česku jsou nejziskovější velcí zemědělci, říká k vysokým cenám Prouza
Ceny vajec nebo cukru za poslední rok v Česku stouply téměř dvojnásobně. Ve většině unijních zemí je přitom zdražování mnohem pozvolnější. Antimonopolní úřad bude zjišťovat, kdo má na zdražení tří základních potravin největší podíl, zatím ale neobjasnil, o které produkty se jedná. „Je nejvyšší čas, aby dodavatelé dokázali zlevnit, mělo by být jasné, jak se nižší ceny promítají do cen, za které dodávají do obchodů,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Zemědělci a potravináři tvrdí, že jim kvůli drahým energiím rostou náklady. Obchody zase uvádí, že zdražují jen kvůli vyšším cenám od dodavatelů. Kdo tedy podle vás může za to, že jsou potraviny tak drahé?
Data ze statistického úřadu jsou naprosto jasná. Nejziskovější jsou velcí čeští zemědělci, ostatně to přiznal i ministr zemědělství, který avizoval, že právě velkozemedělci budou v Česku mít loni zřejmě nejvyšší zisk v historii. Je tedy jen dobře, že se na to antimonopolní úřad podívá a data, jak vypadá ziskovost v jednotlivých segmentech, budou konečně jasná.
Čtěte také
Ceny plynu a elektřiny začaly na burzách na poslední chvíli klesat. Někteří dodavatelé energií už avizovali, že zlevní. Mohlo by alespoň to mít podle vás v dohledné době vliv na ceny jídla v obchodech?
Pevně doufám, že ano, protože dodavatelé tvrdili, že zdražují jen kvůli zdražujícím se energiím, což začíná být minulostí, a také že zdražují i kvůli vysokým cenám přesnice, která posledního půlroku na trzích padá. Myslím, že je tedy nejvyšší čas, aby dokázali zlevnit a mělo by být jasné, jak nižší ceny promítají do cen, za které dodávají do obchodů.
Samy řetězce tedy prostor pro zlevňování potravin nemají? Vše je, jak říkáte, na zemědělcích?
Je to na dodavatelích, protože další náklady se mění všem, zejména mzdy. Vedle cen energií je to další částí skládačky. Zdražování ale pramení od dodavatelů. Když se opět podíváte na data statistického úřadu, dodavatelé zemědělských komodit loni zdražovali o nějakých 35, 40 procent, potraviny o „pouhých“ 13 procent.
Kontroly by se měly konkrétně týkat tří základních potravin. Víte už, které by to měly být? Nám to antimonopolní úřad říci nechce.
Nevíme, úřad o tom s námi nemluvil. Pevně doufám, že měli svou metodiku. Myslím, že je dobře, že se budeme dívat jak na různé komodity - a co bude možná ještě důležitější - tak i na ziskovost konkrétních firem, jak začnou zveřejňovat své hospodářské statky.
Zmínili jsme snižování cen energií. Dá se podle vás nějak odhadnut termín, kdy by alespoň některé potraviny mohly zlevnit?
Budeme se chvíli bavit spíše o zpomalování růstu, ale s jarem, jak bude česká zelenina, půjde dolů cena zeleniny. Cena masa je pořád relativně nízko díky situaci na evropském trhu. S koncem jara až počátkem léta by alespoň některé části nákupního košíku měly být levnější než teď.
Související
-
Kdyby v ceně byly všechny náklady, budou výrobky neprodejné, tvrdí prezidentka Potravinářské komory
Kdy se zastaví růst cen potravin a jak by pomohlo snížení DPH? Jak lze ještě českým výrobcům pomoci? Vladimír Kroc se ptá prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové.
-
I tento rok bude těžký. Pak bude záležet na tom, jak se podaří zkrotit ceny energií, říká sociolog
Bude rok 2023 posledním „k nezaplacení“, nebo se musíme připravit na další úsporná léta? Jan Pokorný se i v novém roce ptá sociologa Daniela Prokopa.
-
Zástupce obchodníků: Na cenách potravin vydělává hlavně stát. To by nevadilo, kdyby hospodařil lépe
Česko má DPH na potraviny vyšší než jiné státy Evropy, pomohlo by daň snížit? Debatují Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina a Petr Bendl (ODS).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.