I tento rok bude těžký. Pak bude záležet na tom, jak se podaří zkrotit ceny energií, odhaduje sociolog Prokop

Nový rok přinesl řadu změn – cenové stropy na plyn a elektřinu, úpravu stropů u příspěvku na bydlení, změny některých parametrů, včetně takzvaných normativů. Došlo k valorizaci důchodů, zvýšily se přídavky na děti, zvýšilo se životní minimum. S tím souvisí i rozšíření okruhu domácností, které mají nárok na sociální podporu. Bude rok 2023 posledním „k nezaplacení“, nebo se musíme připravit na další úsporná léta? Tomáš Pancíř se i v novém roce ptá sociologa Daniela Prokopa.

„Myslím si, že tento rok bude určitě těžký, potom bude záležet, jak se podaří zkrotit ceny energií a jak se inflace promítne do sekundárních efektů v ekonomice,“ odhaduje sociolog Daniel Prokop, podle kterého ztráta, která utrpěla nižší střední třída, bude tak velká, že ji bude v příjmech dohánět několik let.

Nejzásadnějším opatřením, které přinesl Nový rok, je podle něj zastropování, které bude stát desítky miliard korun pro domácnosti, a potom valorizace důchodů.

„Jsou to obrovské prostředky, které jdou seniorům, což je obecně dobře. Na druhou stranu z hlediska udržitelnosti důchodů jsme se dostali do stavu, kdy je náhradový poměr, to znamená výše průměrného důchodu vůči průměrné mzdě, historicky velmi vysoko. Protože důchody rostly výrazně rychleji než mzdy v posledních dvou letech a bude nutné zvažovat, jak to ukočírovat, naznačuje Daniel Prokop.

Co dalšího inflace a zvýšení cen energií pro domácnosti způsobí? Poslechněte si celý rozhovor.

Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.