Poprvé v Česku byla použita rostoucí endoprotéza kolenního kloubu

21. říjen 2018

Na ortopedické klinice v Praze Na Bulovce byla vůbec poprvé v České republice úspěšně implantovaná endoprotéza kolenního kloubu, která dorůstá s dětským pacientem. Operaci provedl ortoped Jan Lesenský.

Tumorozní, respektive rostoucí endoprotézy se používají od konce 70. let. Kromě kloubní části se nahrazuje i chybějící kost, která se musela kvůli nádoru resekovat.

„Dalším logickým krokem bylo u mladších pacientů nahradit růst, o který kost přijde, když se zaresekuje růstová spára,“ vysvětluje.

Rostoucí endoprotéza se ovládá neinvazivně, přes kůži – specialisté vyvedeným čidlem magnetem indikují elektrický proud, který pohání malý elektromotorek uvnitř endoprotézy.

Přestáváme se bát rakoviny, věřil zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký

Josef Koutecký

Když Josef Koutecký v šedesátých letech v Československu zakládal dětskou onkologii, dívali se na něj lidé jako na blázna. Ze sta dětí s rakovinou jich tehdy zemřelo sedmadevadesát, zdálo se tedy, že nastupuje marný boj. „Ale i v tom nejuhašenějším ohništi vždy zbývá jiskra,” vzpomínal v květnu 2017 nestor dětské onkologie. Zemřel 5. 7. 2019 ve věku 88 let.

„Dá se to dělat zavřeně, mnohem častěji, třeba po týdnu nebo po 14 dnech,“ dodává s tím, že nyní je nejdůležitější, aby desetiletý pacient Samuel mohl absolvovat chemoterapii, která je v tuto chvíli nejdůležitější.

Nádor stehenní kosti je vzácné onemocnění. Největší zrádnost spočívá v tom, že málokoho napadne, když si malý kluk stěžuje na bolest kolena, že by to mohl být nádor.

„Během růstové správy dochází k obrovským změnám, kdy chrupavka se přetváří na kost a buňky se musí reorganizovat, změnit charakter chování. To s sebou nese riziko chyby a vzniku nádoru,“ nastiňuje.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.