Polní maršál Schörner se o kapitulaci dozvěděl ve Velichovkách
Důležité události se v českých zemích před 65 lety neděly jen v Praze, ale třeba i v nenápadných lázních Velichovky na východě Čech. Lázně Velichovky si totiž za svoje sídlo vybral štáb německé armády Střed. V nedalekých Heřmanicích se také narodil známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna.
15. dubna 1945 byla neděle. Do Velichovek se nastěhoval štáb skupiny německých armád Mitte takzvané armády Střed. Jejím velitelem je polní maršál Ferdinand Schörner. „Se Schörnerem sem přichází na tisíc německých vojáků,“ vypráví mi znalec místní historie Josef Dostálek.
Uvádí se, že Schörnerova armáda tehdy čítala asi 900 tisíc vojáků. „Disponovala asi 9400 děly a minomety, 2400 tanky a měla přes tisíc letadel,“ upřesnil znalec.
Schörnerova armáda byla jedna z posledních akceschopných součástí německé branné moci. A její velení bylo právě ve Velichovkách. I proto tu na jednáních pobývali třeba říšský protektor K. H. Frank anebo generál Vlasov. Pochopitelně se to promítlo do tehdejší podoby lázní.
„Co je bývalá vrátnice, to střežila německá polní policie. Celé lázně byly hermeticky uzavřeny. Co je hlavní léčebná budova, dnešní Masarykův dům, všechno byly kanceláře štábu. V budově Morava byli ubytováni generálové a vyšší němečtí důstojníci. V budově Domov příslušníci SS. Schörner se ubytoval v budově, kde za první republiky bydlel ředitel lázní a za války ředitel sanatoria. K ubytování mu byl vybudován důkladný protiletecký kryt a finská sauna,“ popsal Josef Dostálek.
Ve Velichovkách se v květnových dnech roku 1945 udála i poněkud překvapivá událost. Sem, tedy hluboko do území stále ovládaného Němci a později osvobozeného Sověty, doráží konvoj Američanů s německým kurýrem, který Schörnerovi veze text německé kapitulace. To aby generál uvěřil, že Třetí říše skutečně kapitulovala.
„7. května v pozdních odpoledních hodinách odjíždí z Plzně konvoj pěti amerických vozidel M8. Mezi americkými důstojníky sedí německý plukovník Wilhelm Mayer-Detring. Do Velichovek přijíždí 8. května asi v 9.20,“ vzpomněl na tehdejší události Josef Dostálek.
Na území protektorátu už je v plném proudu povstání a na mnoha místech se bojuje. Avšak i přesto je dobrodružná mise českým územím úspěšná. „Schörner po tomto krátkém jednání asi o půl jedenácté opouští Velichovky a letadlem čáp přistává na Žatecku. Americká bojová vozidla se shromáždila ve vesnici za velké účasti občanů, kteří vojáky vítali a připravovali jim pohoštění, ale Američané si nic nevzali. Asi v 11 hodin německý štáb v plné zbroji opouští Velichovky směrem na západ. Vzápětí za nimi odjíždějí Američané, kteří se vracejí do Plzně,“ upřesnil Josef Dostálek.
Do české historie se ovšem nezapsaly jen Velichovky, ale také nedaleké Heřmanice. Narodil se tam slavný vojevůdce z časů třicetileté války Albrecht z Valdštejna. O něm začal mluvit, když vyprávěl o jeho strýci, zakladateli zdejšího kostela. „Hanibal z Valdštejna byl strýcem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna, který se narodil v roce 1583 v nedalekých Heřmanicích, kde jeho bratr Vilém vlastnil tvrz. Jak je známo, v roce 1634 byl v Chebu zavražděn,“ dodal znalec místní historie Josef Dostálek.