Pojištění budov a jejich příslušenství

10. prosinec 2004
Vaše téma

Před hodinou jsme ve Vašem tématu mluvili o pojištění domácnosti. Pokud nežijete v nájemním bytě, jedna pojistka nestačí. Vlastníte-li byt nebo dům ve kterém bydlíte, měli byste uzavřít i pojištění budov. Nemusíte, to záleží jenom na vás, přestože ne vždycky. V případě, že jste nemovitost pořídili na hypotéku, je pojištění povinné. Rozdíl mezi tím co se pojišťuje jako domácnost a co jako budova je na první pohled zřejmý.

Kábrt: Pojištěním budovy se rozumí veškeré budovy vedené v pojistné smlouvě a do pojištění spadá také příslušenství, které k existenci budovy slouží. Znamená to třeba bleskosvody, elektroinstalace, pevně zabudované příčky, krytinu.

Vypočítává některé součásti tajemník České asociace pojišťoven Jan Kábrt. A to už je ten druhý, bližší pohled, který zase až tak jednoznačný není. Tedy to, co ještě je součástí budovy a co už ne. Například závěsný plynový kotel. Visí na stejně, stejně jako například obraz. Na obraz se ale vztahuje pojištění domácnosti, kdežto na kotel pojištění budovy. Slouží totiž k jejímu provozu.

Kábrt: Upřesnění je vždy v pojistných podmínkách, případně v pojistné smlouvě.

Zvláštní zřetel byste měli brát na rozsah pojištění, tedy proti čemu se vlastně pojišťujete, jaká jsou rizika.

Kábrt: Většinou je budova pojištěna proti živlu, požáru, úderu blesku, výbuchu, zřícení letadla, ale bývá to i proti vodě z vodovodního potrubí, vichřici, krupobití.

Určitě v našich podmínkách a po zkušenostech z minulých let je důležité pojištění proti povodním, samozřejmě jen v místech, kde by mohly hrozit. Jestliže toto riziko není v základním pojištění, můžete se připojistit.

Kábrt: Naopak, v pojistných podmínkách jsou uvedené takzvané výluky, to jsou rizika, která nejsou pojištěním kryta a většinou obsahují válečné události, vnitřní nepokoje, zemětřesení, škody z působení jaderné energie, vandalismu, tíhou lavin a jiné. Ty tedy mohou, ale nemusí být součástí pojištění.

Záleží na pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny, které byste si vždycky před podpisem smlouvy měli důkladně pročíst. Stejně tak jako u domácnosti záleží i na tom, jaký způsob pojištění zvolíte. Jestli na časovou nebo novou hodnotu. V případě časové vám pojišťovna, jestliže se něco stane vyplatí částku, která sice odpovídá ceně budovy v době pojistné události, jenže snížené o amortizaci. Tedy bere se v potaz opotřebení. Pojištění na novou hodnotu znamená, že dostanete sumu, kterou skutečně potřebujete, abyste po události, která vás postihla, mohli uvést dům nebo byt do původního stavu. Musíte se ale připravit na to, že pojistná částka bude o něco vyšší. Při rozhodování o tom, jak se pojistit, vám mohou pomoci internetové stránky České asociace pojišťoven, kde najdete i interaktivní nabídku produktů z celého pojistného trhu.

autor: alh