Plán uvolňování je naprostý zmatek. Vláda dělá opak toho, co chtěla před týdnem, tvrdí Tomáš Prouza
Vláda představila plán, jak se v Česku začnou otevírat obchody a služby. Proč ho někteří podnikatelé považují za diskriminační? A jak srozumitelně je koncipován? „Je to naprostý zmatek. Vypadá to, že vláda náhodně tahala z klobouku to, co je zrovna napadlo,“ myslí si prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
„Možná nejhorší je, že vláda každý týden popírá sama sebe. Před Velikonocemi otevřela velké hobbymarkety a teď bude otevírat ty nejmenší obchody, čili dělá přesný opak,“ říká Tomáš Prouza, který označil plán vlády na postupné uvolňování restrikcí v ekonomice za pomalý a s ohledem na okolní státy za podivný.
Čtěte také
Největší problém vidí v rozdílném přístupu k provozovnám s různě velkou podlahovou plochou. „Představte si menší město, kde jsou dvě prodejny obuvi. Jedna bude mít pod 200 m² a druhá nad. Menší otevře a celé město si půjde nakoupit boty. Ta velká, která otevře o dva týdny později, už ani nemusí otevírat, protože nebude mít žádné zákazníky,“ vysvětluje Prouza.
Aby vláda zabránila této situaci, měla by jít podle něj po sektorech jako na začátku epidemie. „Chápu, že i za tohle by byla kritizována, protože vždycky bude někdo poslední. Alespoň ale neřešíte to, že vyberete jednoho vítěze ze dvou podobných obchodů.“
Pět etap uvolňování?
Vládní plán by měl mít pět etap, ale prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu si myslí, že jich bude daleko více: „Když se podíváte na tu pátou fázi, tak je tam pořád řada omezení a velmi drobným písmem je dole napsáno, že další opatření se budou rozvolňovat v červnu nebo ještě později.“
Čtěte také
„Mám výhrady hlavně k pořadí, protože vláda už asi čtyřikrát změnila postup. Také k tomu, že s námi neřeší technické detaily. Třeba říká, že u vstupu do obchodu musíte mít dezinfekci, ty se ale nedají nikde koupit,“ popisuje Tomáš Prouza.
Podle něj by mělo smysl méně etap s delším rozestupem. „Tohle kouskování je pro všechny strašně zmatené. Vláda by měla jít po jednotlivých typech obchodů a vést debatu o tom, co lidé potřebují víc, jestli boty pro děti, nebo novou televizi.“
Inspirujme se u sousedů
K uvolňování restrikcí dochází už i v dalších státech Evropské unie. „Německo, Rakousko, Holandsko – ti to mají nejpropracovanější. Vláda tam vždy vysvětlí, proč ten krok dělá, baví se o něm s byznysmeny a říká, na základě jakého modelu se rozhoduje,“ radí Tomáš Prouza, kde by se česká vláda měla inspirovat.
Související
-
PŘEHLEDNĚ: Uvolňování koronavirových restrikcí krok za krokem. Kdy se co otevře?
Vláda včera (14. dubna) schválila harmonogram obnovy fungování zavřených obchodů a institucí. Jeho dodržení bude ale záviset na vývoji šíření koronaviru.
-
Vláda zaspala, všechno dělá pomalu. Nutně potřebujeme chytrou karanténu, vyzývá ekonom Münich
Vláda v úterý vlastně pod tlakem veřejnosti, ale i opozice představila plán na uvolňování restrikcí koronavirové pandemie. Ekonom Daniel Münich vysvětluje své obavy.
-
Otevřít školy, nebo neotevřít? Jaké argumenty pro a proti zvažuje vláda?
Výuka za dodržení ochranných opatření není reálná, myslí si autoři petice za odložení návratu dětí do školních lavic. Rodiče potřebují uvolnit ruce, argumentují ekonomové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.