Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Jak jednotlivé vakcíny proti koronaviru fungují?
Evropská komise na doporučení unijní lékové agentury schválila použití další vakcíny proti koronaviru. Členské státy unie tak budou moct už brzy očkovat čtyřmi vakcínami – ke společnostem Pfizer a BioNTech, AstraZeneca a Moderna přibude firma Johnson & Johnson.
Každá z těchto vakcín doručuje do lidských buněk návod na výrobu neškodných částí koronaviru. Chtějí totiž imunitnímu systému „ukázat“, jak koronavirus vypadá, a to aniž by lidské tělo mohl ohrozit. Pak si proti němu imunitní systém dokáže vytvořit protilátky.
Způsob, jak na to jednotlivé vakcíny jdou, se ale liší. Společnosti Pfizer a Moderna vyvinuly jako první na světě způsob, jak do buňky poslat okopírovaný návod „zabalený“ do tukových nanočástic, jakési „bublinkové fólie“.
Oproti tomu firmy AstraZeneca nebo Johnson & Johnson se rozhodly pro tradičnější způsob: do buňky pošlou originál návodu, který si buňka nejprve musí sama okopírovat, což trvá trochu déle. Tento návod navíc do buňky musí někdo donést, protože ho žádná bublinková fólie nechrání.
Čtěte také
Obě firmy si sice zvolily trochu jiný dopravní prostředek, pokaždé jde ale o rýmový virus. Ten lidskému tělu neublíží a funguje jako přepravní společnost – z injekční stříkačky až do lidské buňky.
Jak funguje Sputnik V?
Evropská léková agentura začala začátkem března posuzovat také ruskou vakcínu Sputnik V. Ta také vsází na přepravní společnost – respektive společnosti. Vakcína se očkuje nadvakrát.
Hlavní rozdíl oproti jiným vakcínám spočívá v tom, že koronavirový návod veze do buněk pokaždé jiná přepravní společnost, tedy jiný rýmový virus. Když totiž napoprvé spustí v lidském těle poplach, dává smysl, aby napodruhé vezl vakcínu někdo, kdo svou totožnost ještě neprozradil.
Čtěte také
Problémy se skladováním možná skončí
Nově schválená vakcína od firmy Johnson & Johnson se podává pouze v jedné dávce. Byla tak od začátku navržená a testovaná. Z klinických studií víme, že už po jedné jediné dávce je velmi dobře účinná. Otázkou zatím zůstává, na jak dlouho.
Výhodou této vakcíny, stejně jako vakcíny AstraZeneca, je, že ji lékaři mohou skladovat v běžných lednicích, což neplatí u Moderny ani vakcíny společnosti Pfizer.
Tam by se to ale mohlo díky novým analýzám brzy změnit. Evropská léková agentura má na stole návrh na zmírnění distribučních podmínek pro vakcíny Pfizer, aby je bylo možné po dva týdny také skladovat v obyčejných mrazácích.
Související
-
Poznat, zničit, zapamatovat. Jak funguje očkování proti covidu-19?
Právě finišuje celosvětový závod o to, které farmaceutické firmě se podaří zkrotit obávaný virus SARS-CoV-2. Jak bude vakcína proti koronaviru fungovat?
-
3 nejčastější mýty o očkování proti covidu-19. Co na ně říkají odborníci?
Obzvlášť na sociálních sítích koluje kolem očkování řada dezinformací a mýtů. Které jsou ty nejčastější a kde je pravda?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.