Jak funguje vakcína Sputnik V? Vědecky je zajímavá, bez registrace bych se jí ale bál, soudí profesor Raška
Úspěch moderních vakcín na bázi nukleových kyselin může medicínu posunout k dalším vědeckým poznáním. Myslí si to profesor Karel Raška, světoznámý virolog z univerzitní nemocnice Svatého Petra v americkém New Jersey. Vývoj české vakcíny proti koronaviru jsou podle Rašky vyhozené peníze. Ruské vakcíny Sputnik V by se bez evropské registrace pan profesor bál, vědecky mu ale přijde zajímavá. Jak vakcína funguje?
Čtěte také
„V ruské vakcíně je jeden adenovirus v první dávce. Adenovirus jiné skupiny je pak ve druhé dávce. Je to poměrně chytrá varianta, tímto způsobem jsou si vědci jistější, že imunita proti adenovirovému typu, která se vytvoří s první dávkou, nebude interferovat s efektivností druhé dávky,“ vysvětluje profesor Raška. Tím, že ruští vědci vyměnili tyto dva typy adenovirů, podle něj zvyšují šance druhé dávky na úspěch.
Bez evropského razítka
Sputnik V minulý týden začala prověřovat Evropská léková agentura, už předtím ale čelní představitelé českého státu uvažovali o tom, že by Česko mohlo Sputnik V používat i bez evropského razítka. To profesor Raška za rozumné nepovažuje.
„Ruská vakcína pochází z Gamalejova institutu, kde technologie a vědecké znalosti zcela jistě jsou. Co ale nevím, je, jak čistá jsou produkční místa, zda ve vakcíně nejsou nějaké nečistoty. Objektivní údaje o tom nejsou, i když hypoteticky by vakcína měla fungovat dobře. Bál bych se ji používat na blind,“ říká.
Budoucnost nové generace vakcín?
Sputnik V funguje na bázi virového vektoru, podobně jako vakcína od firmy AstraZeneca. Lidstvo ale nyní poprvé v historii používá i vakcíny na bázi nukleových kyselin, tedy například vakcínu od firmy Pfizer.
„Mluvilo se o tom dlouhá léta, nyní se ukázalo, že to fantasticky funguje. Jsem si jist, že aplikace této metodologie bude využita k přípravě nejrůznějších očkovacích produktů, v onkologii a tak dále.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka