Pes je sobec. Představte si, že je Číňan a vůbec vám nerozumí, radí s výcvikem kynolog

21. únor 2016

Snad každá země, ve které se někdy chovaly ovce, má svého ovčáka. Jednotliví ovčáci se mezi sebou někdy výrazně liší, jak připomíná trenér a kynolog Jiří Ščučka. Třeba ten belgický je považován za „formuli 1“ mezi psy a majitel musí vědět, jak ho utahat. To ale nemusí nutně znamenat celodenní pobíhání po loukách a lesích.

„Často si myslíme, že je třeba psa utahat fyzicky, ale někdy jde všechno přes hlavu. Když mu zaměstnáte mozek, je to v pohodě,“ říká s nadhledem Jiří Ščučka, který v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou vysvětlil základní chyby, kterých se při výcviku psa dopouštíme.

Každý majitel psa by si měl uvědomit základní chybu – polidšťování zvířete. „Nejprve musíte zavřít pusu. Uvědomte si, že psi nekomunikují řečí a nerozumí česky,“ zdůrazňuje Jiří Ščučka a rozbíjí tak nejeden sen o nerozlučném přátelství psa a jeho pána. „Představte si, že je pes Číňan a vůbec vám nerozumí. To vám pomůže ho vnímat. Musíte s ním komunikovat jen pomocí gest a řečí těla,“ vysvětluje.

Pes je podle jeho slov sobec a oportunista. „Nedělá nic pro vás ani proti vám,“ míní kynolog a dodává: „Pes dělá všechno pro sebe.“ Toto zvíře, jak navíc upozorňuje, nikdy není odpovědný za své chování, protože lidé jsou ti chytřejší a měli by ho vést. „Inteligence psa nepřesahuje inteligenci dvouletého dítěte,“ dokládá.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio