Pedofilové nejsou agresoři. I Andersen byl prý pedofil a jeho pohádky čteme dodnes, tvrdí sexuolog

Můžou pedofilové běžně fungovat ve společnosti? A měli by ti, kteří byli obvinění ze zneužívání dětí nebo šíření dětské pornografie, pracovat s dětmi? I nad těmito otázkami se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu zamýšlel sexuolog a psychiatr Ondřej Trojan. Ptal se ho moderátor Martin Veselovský.

Nejdůležitější je však podle Ondřeje Trojana rozsudek. Pokud nebyl člověk odsouzen, je třeba na něj pohlížet jako na nevinného. Bál by se, kdyby se ve škole o jeho děti staral veřejně přiznaný pedofil? „Nevím, jestli bych byl rád, ale pokud by si k mému dítěti nic nedovolil, tak s tím neměl problém. Zrovna tak bych neměl problém, kdyby byl homosexuál nebo třeba fetišista,“ zamýšlí se.

Čtěte také

„Mezi pedagogy je jisté procento pedofilů,“ uznává Ondřej Trojan. Je to podle něj zcela přirozené. Deviace s sebou totiž přináší i hledání míst, kde se s dětmi dotyčný může setkávat. „Lewis Carroll byl pedofil. To samé se říká o Andersenovi a jeho pohádky čteme dodnes,“ připomíná.

Pedofilie je odchylka od normy. „Je to porucha sexuálního pudu, odchylka v mapě lásky, tedy schématu, který je u každého z nás složen z mnoha dílů,“ přibližuje Ondřej Trojan. „Pedofil není agresor,“ zdůrazňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio