Pavel Rychetský: Demokratický právní stát je v hluboké krizi. Nejen u nás
Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa končí ve funkci, v září mu po 15 letech vyprší mandát. Výběr předsedy je v kompetenci prezidenta Miloše Zemana. Blíží se ale také obměna Ústavního soudu, jehož předseda Pavel Rychetský se chystá na schůzku se Zemanem. O čem budou jednat?
„Platná právní úprava výslovně přikazuje prezidentu republiky, aby předsedu a místopředsedu jmenoval z řad soudců Nejvyššího správního soudu,“ říká Pavel Rychetský v rozhovoru s moderátorem Janem Moláčekem.
Kandidát, který by nebyl soudcem Nejvyššího správního soudu, by se jím napřed musel stát, aby se později mohl stát předsedou. „Důležité je, jaký bude výběr,“ dodává s tím, že funkce předsedy by měla zastávat osoba, která nějakou dobu působí v justici na úseku správního soudnictví.
Dost nám leží na srdci – a to v základní rovině – fungování spravedlnosti v naší zemi
Pavel Rychetský
To se v Česku odehrává jenom na Nejvyšším správním soudu a ve velmi omezené míře pak na krajských soudech.
Domnívá se také, že Miloš Zeman patrně nemá přehled o tom, kde se v justiční a akademické sféře najde člověk, který je nejen odborník, ale také manažer. „Do toho bude nepochybný zájem vlády, protože vláda je častějším terčem rozsudků Nejvyššího správního soudu,“ upozorňuje.
Karel Schwarzenberg: Máme hlavu státu, která pracuje pro cizí mocnost
Zpráva, kterou prezident Miloš Zeman svévolně šíří, aby podpořil Moskvu, není úplně pravda. Právě to by v souvislosti s kauzou Novičok řekl zahraničním spojencům Karel Schwarzenberg, pokud by zastával funkci ministra zahraničí – česká protichemická jednotka podle něj musí vědět o všech jedech u nás, a to včetně Novičoku.
Obsazení funkce předsedy Ústavního soud není podle Rychetského tak aktuální, protože mandát všech 15 soudců je v tuto chvíli delší, než mandát současného prezidenta i volební a funkční období Poslanecké sněmovny a vlády.
A vidí Pavel Rychetský českou demokracii jako ohroženou? Obecně je podle něj demokracie vždy a trvale ohrožená, přesto ale je tradiční, klasický euroatlantický model, respektive demokratický právní stát, v hluboké krizi. „Nejen u nás,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.