Pavel Maurer nabízí recept proti obezitě: Sledujte skryté cukry v potravinách a hodně se hýbejte

15. únor 2020
Glosa Pavla Maurera

Zajímáte se o složení potravin a vyhýbáte se sladkým jídlům? Pak vás možná překvapíme – cukr je i tam, kde byste ho nečekali, třeba v omáčkách nebo ve chlebu. Výrobci navíc používají jeho další formy, jako jsou melasa, fruktóza nebo glukóza. Vysoký příjem cukru způsobuje nadváhu a další zdravotní komplikace, upozorňuje Pavel Maurer.

Za pár týdnů bude vyhlášen Světový den obezity. Ale ono je vlastně jedno kdy to bude, ale není vůbec jedno,- koho se to týká. Obezita je totiž akutním celosvětovým zdravotním problémem.

Obezitou trpí více než dvě miliardy lidí. Každý druhý dospělý a každé páté dítě mají nadváhu nebo obezitu a vyhlídky do budoucna nejsou vůbec růžové. S obezitou se pojí více než 30 různých onemocnění. Mezi nejzávažnější patří diabetes druhého typu, srdečně-cévní onemocnění a některé druhy rakoviny.

Čtěte také

Lidé s obezitou jsou často netaktně prezentováni jako lenoši a nenapravitelní pojídači fast foodů bez schopnosti se ovládat. Čím dál častěji narážejí na váhovou diskriminaci, například při pracovních pohovorech. Naše mládež na tom též není úplně nejlépe. A to mne trápí!

Pojďme se spolu chvíli zamyslet nad tak zvanými skrytými cukry. Ne jako odborníci, ale jako normální, běžní spotřebitelé. Jak máme proboha poznat, že glukóza, fruktóza, různé ovocné koncentráty, dextróza, melasa, kukuřičný či rýžový sirup jsou vlastně skrytými cukry? Když si dáte kus chleba nebo rajský protlak do omáčky, tak si vlastně tajně a nevědomky přislazujete život!

Cukr je totiž často obsažen i v tom, co se tváří jako slané nebo dokonce hořké! Skrytý cukr, neboli obezita převlečená za kamaráda je, bohužel, někdy schován i v malých dětských výživách. Na obalu je hrdě psáno, že v kojenecké výživě je hrášek, krůta a špenát, ale když se podíváte pořádně zblízka na podrobný seznam ingrediencí, tak hned jako druhý nebo třetí v pořadí je nějaký skrytý cukr.

Čtěte také

Pod různými krycími jmény se jako špión schovává mezi hráškem a kuřátkem, ale protože je napsán v pořadí již jako druhý, znamená to, že jeho obsah je procentuálně druhý nejvyšší. Takže občas nevědomky zvykáme svoje děti v tom nejútlejším věku na cukry, trénujeme zcela zbytečně jejich inzulín a pak se v pokročilém věku divíme, že děti vyžadují sladkosti víc než je zdrávo!

Já bych ještě dodal, že k tomu všemu nadbytečnému přísunu cukru, tedy laicky řečeno koncentrované energii, ještě navíc omezujeme svůj pohyb. Jezdící schody, výtahy, pohyblivé chodníky, auta a integrovaná doprava všude k mání. Když třeba na letišti opustí cestující po pěti hodinách letu aeroplán, kde pořád museli sedět, tak místo, aby použili schodiště, potupně čekají ve frontě na jezdící schody či výtah.

Myslím, že si mnohdy ani neuvědomují, jak by jejich tělu udělalo dobře ukročit stranou a vyšlápnout si schody, prokrvit tělo, přirozeně se pohybovat, chodit! Takže moje rada na Světový den obezity zní: Sledujte skryté cukry v potravinách a hodně se hýbejte! Bude vám určitě trochu lépe!

 

autor: Pavel Maurer
Spustit audio