Pavel Göbl o Kováři z Podlesí: Někteří recenzenti vydávají svůj vkus za obecnou pravdu

14. květen 2013

Existuje zlo? Nebo je pouze absencí dobra? Tuhle otázku si pokládal už sv. Augustin a o několik století později i švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Otázka je to rozhodně zajímavá – ale co myslíte, dala by se na ní vystavět i moderní filmová pohádka? Režisér Pavel Göbl se o to pokusil. „Film Kovář z Podlesí ukazuje zlo, které je zkaženým dobrem. A hrdinovým úkolem je ho napravit,“ říká o nové pohádce, která právě vstupuje do kin.

Recenze, které o Kováři z Podlesí zatím vyšly, ho prý upřímně pobavily. „Vydávají svůj vkus a názor za obecnou pravdu, jíž by se lidé měli řídit. A jestli si někdo myslí, že jeho vkus a názor představují absolutní pravdu, svědčí to o jeho nemocném egu,“ shrnuje režisér, co si o některých filmových kriticích myslí.

Přesto uznává, že ne ve všem se s recenzenty v tom, co o Kováři z Podlesí napsali, názorově rozchází. Tak kupříkladu jedna kritička ve své recenzi podotkla, že se „Pavel Göbl ve filmu klukovsky vyřádil“. A on sám s tím souhlasí, i když zdůrazňuje, že původně ono „klukovské řádění“ nebylo tak úplně jeho nápadem.

„Dramaturgyně České televize mě požádala, jestli bych nemohl udělat pohádku pro děti. Chtěla něco nového – a měla trochu zvláštní zadání. Nelíbí se jí totiž, že se děti stále dívají jen na akční scény, na rvačky a honičky – na filmy, které jsou postaveny na souboji dobra se zlem. Děti jsou vedeny k nenávisti, sice ke zlému, ale na tom nezáleží. Vzbuzuje to v nich zkrátka negativní emoce a pomstychtivost,“ popisuje Pavel Göbl.

Pavel Göbl, režisér a spisovatel

Zadání pro Kováře z Podlesí tak znělo: pohádka, v níž nebojuje dobro se zlem, ale dobro se zkaženým dobrem. Jak tahle snaha dopadla? Posoudit to můžete sami v kinech – nebo si poslechněte záznam celého rozhovoru s Pavlem Göblem, kde se nejen o Kováři z Podlesí dozvíte víc!

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Göblem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio