Pavel Göbl o Kováři z Podlesí: Někteří recenzenti vydávají svůj vkus za obecnou pravdu
Existuje zlo? Nebo je pouze absencí dobra? Tuhle otázku si pokládal už sv. Augustin a o několik století později i švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Otázka je to rozhodně zajímavá – ale co myslíte, dala by se na ní vystavět i moderní filmová pohádka? Režisér Pavel Göbl se o to pokusil. „Film Kovář z Podlesí ukazuje zlo, které je zkaženým dobrem. A hrdinovým úkolem je ho napravit,“ říká o nové pohádce, která právě vstupuje do kin.
Recenze, které o Kováři z Podlesí zatím vyšly, ho prý upřímně pobavily. „Vydávají svůj vkus a názor za obecnou pravdu, jíž by se lidé měli řídit. A jestli si někdo myslí, že jeho vkus a názor představují absolutní pravdu, svědčí to o jeho nemocném egu,“ shrnuje režisér, co si o některých filmových kriticích myslí.
Přesto uznává, že ne ve všem se s recenzenty v tom, co o Kováři z Podlesí napsali, názorově rozchází. Tak kupříkladu jedna kritička ve své recenzi podotkla, že se „Pavel Göbl ve filmu klukovsky vyřádil“. A on sám s tím souhlasí, i když zdůrazňuje, že původně ono „klukovské řádění“ nebylo tak úplně jeho nápadem.
„Dramaturgyně České televize mě požádala, jestli bych nemohl udělat pohádku pro děti. Chtěla něco nového – a měla trochu zvláštní zadání. Nelíbí se jí totiž, že se děti stále dívají jen na akční scény, na rvačky a honičky – na filmy, které jsou postaveny na souboji dobra se zlem. Děti jsou vedeny k nenávisti, sice ke zlému, ale na tom nezáleží. Vzbuzuje to v nich zkrátka negativní emoce a pomstychtivost,“ popisuje Pavel Göbl.
Zadání pro Kováře z Podlesí tak znělo: pohádka, v níž nebojuje dobro se zlem, ale dobro se zkaženým dobrem. Jak tahle snaha dopadla? Posoudit to můžete sami v kinech – nebo si poslechněte záznam celého rozhovoru s Pavlem Göblem, kde se nejen o Kováři z Podlesí dozvíte víc!
Záznam celého rozhovoru s Pavlem Göblem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stojíme na počátku globální obchodní války. Trumpova cla se zapíší do historie, myslí si Rusnok
-
Ekonom: Hrozí, že kvůli slintavce a kulhavce zkolabuje živočišná výroba. Ceny by šly prudce nahoru
-
Ukrajinistka: Buča je symbol genocidního chování Ruska, ale i důvod, proč se Ukrajinci nemohou vzdát
-
EU zvažuje v reakci na Trumpova cla ekonomickou ‚bazuku‘. Americké firmy může stát miliardy